1 Konkurence ve stejném prostoru?

ANO vykrádá program komunistům, zní z ODS

NOVÉ

Témata: , ,

Regulace, zákazy, znárodňování, to není jen program komunistů, ale i hnutí ANO, které se právě komunistickým programem silně inspirovalo. Tvrdí to ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který současně upozorňuje, že obdobné myšlenky prosazuje i sociální demokracie a prezident Miloš Zeman.

Podle Skopečka se vykrádání komunistického programu hnutím ANO projevuje například tím, že se pojem zestátnění majetku vrací do módy. „Nejen smršť regulací a šmírování občanů, ale i zestátnění majetku už není doménou pouze komunistů, nýbrž i řady dalších politických subjektů, jako je kromě sociální demokracie i prezident republiky a hnutí ANO. Po více než 60 letech se tak pojem zestátnění majetku opět vrací do módy, a to i na vládní úrovni. Je to móda značně pokleslá. Ne ve všech oblastech bychom měli sázet na retro,“ uvedl Skopeček.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek nechtěl Skopečkův názor komentovat. „Nevím o tom,“ řekl se smíchem pro server ECHO24.cz na otázku, zda hnutí ANO vykrádá komunisty. Při tvorbě volebního programu hnutí se prý inspirovali „selským rozumem“.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity se přímo o vykrádání programu hovořit nedá, ale souvislost mezi programy zmíněných stran skrze regulace a kontrolu podnikatelů existuje. „Pokud chápeme levicí nejen komunistickou větev, ale i sociálně demokratickou, tak snaha kontrolovat a regulovat na tento výrok do jisté míry může sedět. Narážím například na zavedení elektronické evidence tržeb. Určitá linka tedy existuje, ale že by ANO vykradlo komunistický program, to je zkratka,“ řekl Kopeček pro ECHO24.cz „Volně vzato, regulacemi a kontrolou podnikatelů souvislost mezi programem komunistů a hnutím ANO existuje,“ dodal Kopeček.

Podle Skopečka vykrádání komunistického programu dokazuje každodenní praxe současné vlády a regulační smršť. „EET, kontrolní hlášení, zákaz kouření v soukromých prostorech, možnost vstupu úředníků do soukromého obydlí, větší moc bezpečnostních složek a jejich snadnější možnost prolomení soukromí, … Trend této vlády je snad zřejmý. Stát má být podle vlády opět mocným vladařem poddaných, nikoliv službou pro své občany a daňové poplatníky,“ tvrdí Skopeček

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš se neobává, že by jejich voliči mohli být odlákáni tématy politických konkurentů. „Zájmy našich voličů jsou diametrálně odlišné od zájmů hnutí ANO,“ řekl pro server ECHO24.cz.

Dolejš nicméně uznal, že se komunisté a politici z hnutí ANO vyjadřují k některým věcem stejně. „Nedovedu si představit, že by hnutí ANO vykrádalo podstatné body našeho programu. Babiš se oddává myšlenkám, jako je daňová progrese. Ale je pravda, že pan ministr dráždí své koaliční partnery tématy, jako je zdanění církví. Otevřeli i téma Pražského hradu. V těchto bodech tu podobnost programů vnímám, ale to je do značné míry předvolební tah a dráždění kolegů,“ dodal Dolejš.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Čtěte také: Dokumenty k Čapímu hnízdu se ztratily

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.