1 ZAVŘENO x OTEVŘENO

Anticenu za špatnou komunikaci získaly vnitro, policie i firma ČEZ

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Chaotická reorganizace policie vynesla Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu anticenu ZAVŘENO, kterou uděluje nezisková organizace Otevřená společnost, která se věnuje otevřenosti veřejné správy a její komunikaci s občany. Hlavní cenu OTEVŘENO v rámci 14. ročníku soutěže naopak ve čtvrtek získalo město Děčín, které umožnilo obyvatelům spolurozhodovat o dálničním přivaděči.

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala odborná porota i veřejnost na základě nominací od občanů. Jasná shoda panovala u hlavní ceny kategorie ZAVŘENO, která letos připadla Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu, které nezvládly komunikaci ohledně reorganizace policie. Podle organizace Otevřená společnost totiž prakticky nekomunikovaly a nebo velmi málo.

„Až po rostoucím tlaku uspořádalo tiskovou konferenci, kam nepozvalo Lidové noviny, poskytlo minimum informaci a umožnilo otázku jen třem vybraným novinářům. Krátce poté svolalo další krátkou tiskovou konferenci, otázku nemohl položit vůbec nikdo, policejní prezident byl nervózní a zpocený,“ píše se v odůvodnění pro udělení anticeny.

Za neposkytování informací si anticenu poroty vysloužil i energetický gigant ČEZ, který odmítá, že je povinným subjektem. „ČEZ se přímočaře a otevřeně vzpírá opakovaným rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který ho za povinný subjekt označuje. Jde o rebelii proti právnímu státu, kdy k výkladu norem je povolán soud,“ vysvětluje Otevřená společnost důvod, proč byla anticena udělena. Dalšími držiteli ceny v kategorii ZAVŘENO je třeba i Parlament ČR za tzv. náhubkový zákon.

Naopak velkou otevřeností se mohou chlubit města, instituce a jednotlivci, kteří se snaží přiblížit veřejnou správu občanům. Hlavní cenu kategorie OTEVŘENO získala radnice města Děčín za transparentní činnost. „Významným činem byla participace při plánování dálničního přivaděče, což se pro komplikovanou situaci nedařilo desítky let,“ vyzdvihli porotci řešení dopravy.

Dále dostali cenu i Lukáš Svoboda za projekt mapasamospravy.cz či zastupitelé za Pirátskou stranu v Praze, které porotci chválí za zveřejnění faktur Prahy a městských částí. „Ukazuje se, že stále více úřadů a institucí zapojuje otevřenost do své činnosti jako klíčový prvek, na kterém staví svou úspěšnost a efektivitu,“ řekl odborný garant soutěže Oldřich Kužílek. V odborné porotě zasedli mimo jiné i novinář a právník Tomáš Němeček či bývalá poslankyně Hana Marvanová.

Čtěte také: S finančním úřadem lze komunikovat elektronicky

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.