Světu navzdory. Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu

Kimův režim hrozí USA

Světu navzdory. Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Severní Korea dnes navzdory mezinárodní kritice vypustila dopředu hlášenou raketu dlouhého doletu. Sdělilo to jihokorejské ministerstvo obrany. Podle Pchjongjangu raketa nese mírový satelit pro pozorování Země; Západ to ale považuje za zastírací manévr pro test raketové technologie, s níž by mohla Severní Korea ohrozit například Spojené státy. Raketové technologie s dlouhým doletem má KLDR od OSN zakázány.

Raketa byla podle japonské televize NHK vypuštěna kolem 1:30 SEČ. Její dráha směřovala podle plánu jižním směrem, nad jihojaponské souostroví Rjúkjú. Japonský premiér Šinzó Abe označil krok Pchjongjangu za „absolutně nepřijatelný“, uvedla agentura AFP.

Diplomaté z OSN sdělili, že Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea požádaly po zprávě o vypuštění rakety o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti. Zasedání se má uskutečnit ještě dnes v 18:00 SEČ v ústředí OSN, řekli nejmenovaní diplomaté agentuře Reuters. Čína podle BBC lituje jednání Severní Korey, zároveň však apeluje na tyto země, aby nepodnikaly akce, které by mohly vést k další eskalaci napětí v regionu

NHK uvedla, že první odpadající část rakety spadla do Žlutého moře, asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. Japonská vláda sdělila, že nic z odpadu po raketě na japonské území nespadlo.

KLDR v úterý upozornila tři úřady OSN, že mezi 8. a 25. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Podle zdrojů pak Pchjongjang tento termín posunul na 7. až 24. února. V televizním vysílání reportér uvedl, že odpálení bylo nařízeno Kim Čong Unem a že země plánuje vypuštění dalších satelitů.

Americké úřady severokorejskou raketu sledují, za hrozbu pro USA ani jejich spojence ji ale nepovažují, sdělili podle agentury Reuters činitelé amerického ministerstva obrany. „Mohou potvrdit, že jsme registrovali vypuštění rakety ze Severní Koreje . . . Sledujeme situaci a další zprávy podáme později,“ řekl představitel Pentagonu. Podle informací ČTK by však raketa Tepodong-2 s doletem přes 6000 km mohla teoreticky zasáhnout Aljašku.

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severekorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých jejích nejbližších spojenců a za „flagrantní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Prohlásila, že Washington učiní všechny nezbytné kroky na svou obranu, a vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho „nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky“.

Na vypuštění rakety reagovali i republikánští kandidáti na prezidenta, k nimž se zpráva donesla ve chvíli, kdy zahájili svou zatím poslední televizní debatu. Někteří z nich vyzvali k posílení protiraketové obrany USA; Jeb Bush řekl, že by použil proti KLDR preventivní úder, pokud by to bylo v zájmu zachování bezpečnosti USA nezbytné.

Spojené státy během týdne oznámily, že jsou společně s Jižní Koreou a Japonskem připraveny severokorejskou raketu sledovat. Soul a Tokio uvedly své armády do stavu pohotovosti, aby případně sestřelily raketu nebo její zbytky, kdyby ohrožovaly jihokorejské či japonské území.

KLDR naposledy vypustila raketu dlouhého doletu v prosinci 2012, kdy raketa Unha-3 vynesla ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií. Podle posledních odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda (KLA) přes 1000 raket různého typu. Střely a výrobní technologie také prodává, nejvíce do Íránu.

Čtěte také: Kim prý otestoval podmořskou balistickou střelu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články