Vláda zařízla snahu TOP 09 o zúžení EET

LIKVIDAČNÍ EET

Vláda zařízla snahu TOP 09 o zúžení EETNOVÉ 1
Ekonomika
Tereza Vilímová
Sdílet:

Snaha poslanců TOP 09 v čele s jejich předsedou Miroslavem Kalouskem osvobodit od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) drobné podnikatele, jako jsou kadeřnice, sezonní hospody či prodejci na farmářských trzích, narazila. Alespoň u vlády, která na pondělním jednání návrh nepodpořila. Podle TOP 09 se takový výsledek dal očekávat. „Všichni ve vládě vědí, že to přispěje k likvidaci malých podnikatelů a k tomu, že trh si budou moci rozdělit ti velcí,“ říká Kalousek, podle kterého pohádce o výběru vyšších daní nemůže věřit ani sám autor zákon ministr financí Andrej Babiš. 

Návrh, který sněmovně předložili poslanci TOP 09 v čele s jejich předsedou Miroslavem Kalouskem, Martinem Plíškem a Markem Ženíškem chce výjimku pro menší podnikatele, jejichž příjmy nepřesáhnou ročně milion korun a nejsou tak plátci DPH. Zavedení evidence tržeb by se totiž podle topky mohlo pro malé živnostníky stát likvidační. Vládní koalice s tím ale nesouhlasí, a proto také návrh na jednání vlády nepodpořila.

„Cílem zákona o evidenci tržeb je zejména boj proti daňovým únikům v oblasti plateb hotovostního charakteru. Podle názoru vlády navrhovaná změna odporuje smyslu tohoto zákona,“ zdůvodnili své rozhodnutí zástupci vlády, podle nichž by se tak nepodařilo splnit cíl zákona, tedy narovnat tržní prostředí a omezit šedou ekonomiku. 

Podle Kalouska slouží ale zákon jen k tomu, aby z trhu zmizeli malí podnikatelé a rozhodně nepovede k vyššímu výběru DPH. „Jsem přesvědčen, že nikdo z vlády, dokonce ani pan ministr financí, si nemyslí, že by EET mohla nějak výrazně přispět k vyššímu výběru DPH,“ uvedl pro server ECHO24 Kalousek. „Ale všichni dobře vědí, že výrazně přispěje k likvidaci malých podnikatelů a k tomu, že trh si budou moci rozdělit ti velcí,“ dodal předseda TOP 09. 

Podle dalšího z předkladatelů návrh Martina Plíška rozhodnutí vlády jen ukazuje postoj k malému podnikání. „Vláda v podstatě říká, že jí nevadí likvidace drobných živnostníků na farmářských trzích, v opravnách, v sezonních venkovských hospodách, v kadeřnictvích a v dalších oborech,“ okomentoval rozhodnutí vlády pro server ECHO24.

Nepoctiví malí podnikatelé

Vláda se nicméně bojí, že by vyjmutí neplátců DPH ze zákona vedlo k prohloubení konkurenční výhody mezi malými a velkými podnikateli. „Za této situace by jedna skupina podnikatelů musela evidovat tržby a odvádět daň z přidané hodnoty podle skutečně realizovaných tržeb a určitá skupina nepoctivých podnikatelů – potencionálních plátců daně z přidané hodnoty, kteří ale veškeré příjmy nepřiznají, by nemusela evidovat příjmy a daň z přidané hodnoty by neplatila,“ píše se ve stanovisku.

Už nyní totiž podle vlády někteří živnostníci nepřiznají veškeré příjmy, aby se nemuseli stát plátci DPH. Vláda ve stanovisku k návrhu také vyjádřila obavu, že by se přijetím návrhu také otevřel prostoro pro obcházení evidenční povinnosti umělým dělením podnikatelské činnosti jednoho podnikatele na více subjektů tak, aby se žádný z nich nestal plátcem daně z přidané hodnoty. 

Poslanci TOP 09 se nyní budou snažit protlačit návrh přes sněmovnu. „Teď budeme samozřejmě chtít přesvědčit kolegy v poslanecké sněmovně o správnosti našeho návrhu. Záleží na každém konkrétním poslanci,“ uvedl Plíšek a připomněl také ústavní stížnost, kterou Plíšek připravil s poslancem Markem Bendou z ODS. Pokladny jsou podle nich v rozporu se základními akty Evropské unie, které předpokládají rovnost v podnikání. „Stát by měl vytvářet podmínky pro rozvoj malého a středního podnikání a nikoli pro jejich likvidaci,“ dodal Plíšek.

Malé šance ve sněmovně

Návrh zákona ale nemá ve sněmovně moc šancí na úspěch. Koalice je v tomto směru jednotná, ačkoliv kritika občas zaznívala ze strany KDU-ČSL. O podpoře poslanců z KDU-ČSL nechtěl ale Plíšek polemizovat. „Nevím, co se dá od lidovců čekat, protože oni vždycky svoje připomínky řeknou za minutu dvanáct, nebo někdy pět minut po dvanácté.“ Ve stejném duchu se vyjádřil i Kalousek. „Lidovci vždycky něco řeknou a pak poslušně hlasují,“ řekl.

Kalousek přitom připomněl takzvaný Seznam nesvobody, který zveřejnila TOP 09 minulý týden a který obsahuje šestnáct vládních návrhů kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), které podle strany omezují lidskou svobodu a posilují závislost občanů na státu. „Pro ty všechny lidovci hlasovali,“ uvedl Kalousek. 

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola se v pondělí na otázku, zda by mohli lidovečtí poslanci návrh ve sněmovně podpořit, neodpověděl. Vyjádření si nechává až po jednání poslaneckého klubu, které by mělo proběhnout v úterý.

Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka by přitom sám rád vybojoval úlevu pro prodejce na farmářských trzích. Připravuje proto vlastní novelu, díky které by se evidence nevztahovala na farmářské trhy. Jak ale už dříve prohlásil, učiněna byla gentlemanská dohoda. Zákon projde tak, jak zní dohoda ve vládě, a úlevu pro prodejce na trzích si Jurečka prosadí až v novele.

Na první firmy v Česku povinnost elektronicky evidovat tržby dopadne od prosince. Nejprve půjde o hotely a restaurace. Od března 2017 budou muset evidovat i maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

Čtěte také: Kalousek chce osvobodit nejmenší podnikatele od EET

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články