Nechcete jíst Babišovy klobásy? Rozezná je nová aplikace Bez Andreje
Vtipná aplikace
Lidé, kteří nejsou fanoušci ministra financí Andreje Babiše a jeho výrobků, mají nyní šanci se vyhnout nákupu zboží z jeho holdingu Agrofert. Pomůže jim nová aplikace pro mobilní telefony, která se jmenuje příznačně „Bez Andreje“. Díky čárovému kódu odhalí, zda zboží vyrobil Andrej, s tiskovinami si ale zatím neví rady. „Sám jsem nevěděl, co všechno je jeho,“ říká autor aplikace.
Aplikace funguje na jednoduchém principu. Zákazník si do telefonu přes fotoaparát naskenuje čárový kód výrobku a aplikace mu ukáže, zda je výrobek z Babišova koncernu, nebo ne. Pokud patří výrobek do holdingu ministra financí, na obrazovce telefonu se objeví výstražný červený trojúhelník s obličejem ministra financí a s nápisem Andrejovo. Pokud výrobek Agrofert nevyrobil, ukáže se zelená fajfka v kruhu s nápisem Bez Andreje.
„Už si přesně nevzpomínám, kdy mě to napadlo, ale bylo to, když se mě někdo z přátel zeptal, proč kupuju věci od Babiše a já ani nevěděl, že to je jeho,“ říká pro server ECHO24 vývojář Martin Vytrhlík, který chytrou aplikaci vytvořil. Tím správným motivem se do její tvorby pustit pro něj ale byla kauza kolem dotací pro Babišovu farmu. „Nakonec mě nakoplo vysvětlení ministra financí ke kauze Čapí hnízdo. Poprvé tam veřejně přiznal, že je ve střetu zájmů a navíc se pokusil svoje pochybení zakrýt neuvěřitelnou pohádkou, a to mě popohnalo,“ vysvětluje Vytrhlík.
Vývojář aplikace ale musí ještě vychytat drobné nedostatky. Zatímco u potravin zdá se zatím funguje bezproblémově, u tiskovin Babišův výrobek neoznačí. Aplikace například neodhalila, že deníky Lidové noviny a MF Dnes patří Babišovi. Při naskenování kódu se ukázal nápis Bez Andreje. Oba deníky přitom vydává Mafra, která ministru financí patří. Na opravě ale už autor pracuje.
Podle Vytrhlíka nebyl problém s programováním aplikace, ale zjistit, co všechno vlastně pod Babišův holding spadá a poté dohledat odpovídající čárové kódy. „Stejně mám obavu, že jsme je nenašli všechny,“ říká autor aplikace, kterému s dohledáváním kódu pomáhali přátelé.
Aplikace je prozatím dostupná pouze na výrobky značky Apple, které mají operační systém iOS. „Programuju aplikace pro iOS, takže to pro mě byla jasná volba,“ říká Vytrhlík, proč je aplikace zatím dostupná jen pro iPhone. Zájem je ale podle něj i o verzi pro Android. „Android verzi jsem neplánoval, ale dnes už po ní byla poptávka. Takže se pokusím v brzké době vytvořit taky verzi pro tuhle platformu,“ říká autor.