Film o Babišovi čelí novým překážkám, promítání se opět přesouvá
Film o Babišovi
Promítání dokumentárního film o Andreji Babišovi Selský rozum bylo v Sokolově už podruhé odmítnuto. Nejprve smlouvu o pronájmu divadla zrušil kvůli údajné revizi promítárny Městský dům kultury. Následně nevyšel ani náhradní prostor v aule sokolovského gymnázia, a to přesto, že páteční promítání se mělo odehrát mimo školní dobu, zjistila dnes ČTK. Film a kniha Žlutý baron tak nakonec najdou azyl na místní evangelické faře.
Sokolovské gymnázium je školou, kterou zřizuje Karlovarský kraj. Tam nyní vládne koalice v čele s hnutím ANO Andreje Babiše. Podle vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Moniky Havlové ale zákon neumožňuje politickou prezentaci či konání akcí s politickým podtextem na půdě krajem zřizovaných škol nejen v době školního vyučování, ale ani po skončení výuky. „Ředitel školy po zjištění, o jakou akci se jedná, chtěl svým rozhodnutím dostát ustanovení školského zákona a zabránit spojení školy s jakoukoliv formou politické propagace,“ uvedla Havlová.
Sokolovský evangelický kazatel Pavel Knorek na dotaz Echo24 k možným obdobným obviněním z „tahání politiky do kostela“ konstatoval, že nežijeme ve vakuu a politika se nás týká všech. Nápad nabídnout prostory pro promítání prý vzešel od některých farníků, ale zatím není jisté, že budou skutečně využity.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Kniha Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a film Zuzany Piussi a Víta Janečka se věnují tomu, proč předseda hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš vstoupil do politiky a jak funguje jeho podnikání. Podle Moniky Šatavové ze spolku Svoboda slova, který film a knihu na turné propaguje, nejde o politickou akci, ale občanskou, proto odvolávání se za školský zákon považuje za nesmyslné. „Oficiálně nám ještě z gymnázia nikdo nedal vědět, ale řekli nám to lidé, kteří se kolem toho angažují,“ řekla ČTK Šatavová
V diskuzi na sociálních sítích někteří přirovnávají snahy znemožnit promítání filmu s dobou před rokem 1989. „To, že se bude promítat v kostele, je trochu symbolické. V roce 1989, když se lidé sešli na náměstí, také Státní bezpečnost odstřihla mikrofony a lidi pak pozval do kostela evangelický farář František Pavlis,“ naznačil paralelu mezi dobou před revolucí v roce 1989 a dneškem aktivista Tomáš Kábrt.
Pavel Knorek nicméně podotkl, že promítat se eventuálně bude na faře, nikoliv v kostele. K paralele s rokem 1989 se vyjadřovat nechce, jelikož podle vlastních slov v té době v Sokolově nepůsobil.