1 Prezident mj. o lenosti

Nemůžu se ubránit dojmu, že vyšetřovatelé Čapího hnízda jsou trochu líní, míní Zeman

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman se znovu opřel do českého soudnictví, když kritizoval Nejvyšší správní soud za to, že údajně vychází vstříc všemožným ekologickým aktivistům a zpomaluje tak výstavbu dálnic. Strefoval se i do Ústavního soudu za jeho neefektivitu. Podobně prezident hovořil o hlavních aktérech vyšetřování kauzy Čapí hnízdo – policistovi Pavlu Nevtípilovi a jeho nadřízeném, státním zástupci Jaroslavu Šarochovi. „Jestliže třikrát požádali o prodloužení termínu, nemůžete se zbavit dojmu, že oba dva jsou trochu líní,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

„Když se ptáme po faktorech, které zpomalují stavby dálnic, tak jsem několikrát upozorňoval na to, že Nejvyšší správní soud je permanentně ovlivňován ekologickými aktivisty a na rozdíl ode mě se toto ovlivňování promítá do soudních rozsudků,“ nechal se slyšet prezident. Nedávno soud podle něj vyhověl hnutí Děti země. „Předtím byla stavba rychlostní komunikace ze Zlínského kraje zastavená kvůli křečkovi polnímu, protože je to chráněný živočich,“ připomněl Zeman. 

Podle něj by podobní „zelení aktivisti“ měli být vykázáni do příslušných míst. Pozastavil se také nad oponováním místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbary Pořízkové, podle níž jsou její soudci profesionálové a ekologům nenahrávají. „Když jsou profesionálové, tak proč jak na běžícím pásu vyhovují těm zeleným aktivistům a zpomalují to,“ podivoval se.

Zeman během pořadu často poukazoval na něčí nepracování. „Otálí například Ústavní soud, u nějž už dva roky leží moje ústavní stížnost ve věci Lex Babiš,“ řekl. Ten podle hlavy státu nikdo nenapomíná.

Přišla řeč i na kauzu Čapí hnízdo, k níž se ale Zeman zjevně nechtěl blíže vyjadřovat. „Já akorát vím, a trochu mě to udivilo, že ten Nevtípil, ale i Šaroch již třikrát požádali o prodloužení lhůty té kauzy Čapí hnízdo,“ prohlásil prezident s tím, že za tím vidí lenost. „Jestliže třikrát požádali o prodloužení termínu, nemůžete se zbavit dojmu, že oba dva jsou trochu líní,“ mínil Zeman. 

Na prodloužení lhůty vyšetřování kauzy Čapí hnízdo kývl policii státní zástupce Jaroslav Šaroch. V kauze je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO). Policie už v prosinci avizovala, že vyšetřování do konce roku neuzavře a prodlouží ho do 30. dubna. Dříve než v dubnu tedy nebude jasné, zda ostře sledovaná dotační kauza trestně stíhaného premiéra skončí u soudu, nebo ne. Jedná se nicméně o druhé prodloužení vyšetřování, původně měli policisté uzavřít případ do loňského září, termín ale prodloužili do 31. prosince.

Čtěte také: Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem Číny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.