Čína provokuje místní muslimy. Nabízí jim jídlo při ramadánu
Čínská vláda vydala nařízení, ve kterém zakazuje čínským muslimům slavit ramadán, měsíc půstu. Nejpočetnější menšina muslimů v zemi, Ujgurové, žije v regionu Sin-ťiang, kde už úřady vybídly místní orgány, aby během muslimského svátku nabízely této minoritě jídlo zdarma během dne. Kontrolovat, jestli Ujgurové neporušují zákaz, prý budou i v jejich domovech.
I když se zdá prakticky nemožné zakázat lidem se postit, čínská vláda se přesně o to pokouší. Dilxadi Rexiti, mluvčí exilového Světového ujgurského kongresu, řekl, že se úřady pokoušejí Ujgury přimět, aby využili nabídku jídel zdarma během dne v období ramadánu. Mluvčí této organizace bojující za demokracii, lidská práva a svobodu ujgurského lidu dále podle International Business Times uvedl, že příslušné orgány mají dokonce kontrolovat obydlí Ujgurů a zjišťovat, jestli dodržují zákaz půstu.
Zákaz dodržování půstu a náboženských aktivit
Podle South China Morning Post napsal na svoje internetové stránky úřad pro obchodní záležitosti města Turfan, že se „úředníci a studenti nijak nesmí zapojit do půstu a dalších náboženských aktivit“. Státem vlastněné Bozhou Radio a TV University dále uvedly, že zákaz účasti na ramadánu bude dále rozšířen na členy strany, učitele a mladé lidi.
„Všem připomínáme, že není povoleno slavit ramadán,“ dodaly média odpovídající čínské vládě.
Sin-ťiang nacházející se na území bývalé separatistické republiky Východní Turkestán obývají Ujguři, muslimská minorita, která chce úplnou nezávislost na Pekingu. Je to také největší správní celek Číny. V této etnicky různorodé oblasti žije asi 10 a půl milionu Ujgurů podle posledního dostupného sčítání této menšiny vedeném Světovým ujgurským kongresem.
‚Zmírněte opatření nebo bude více konfliktů‘
„Konfliktů bude přibývat, pokud bude Čína pokračovat ve vytváření těchto donucovacích opatření omezující ujgurskou víru,“ řekl dále Rexiti. „Žádáme Čínské úřady, aby zajistily náboženskou svobodu Ujgurů a přestali s politickou represí ramadánu.“ Jeden z nejsvatějších svátků pro muslimy, kdy během dne musí dodržovat přísný půst, začal letos 28. června a trvá tradičních 30 dní.
Ujgurská menšina byla v minulosti často vystavena náboženské diskriminaci ze strany čínské vlády. Vládnoucí komunistická strana je oficiálně ateistická a nařízení omezující muslimský půst vydala už po několikáté. V provincii Sin-ťiang dochází k častým násilným střetům mezi Ujgury a příslušníky státních bezpečnostních složek. Peking viní ujgurskou menšinu z organizování útoků i mimo tento na zdroje bohatý region. Násilnosti v roce 2009 mezi Ujgury a čínskou etnickou většinou vyústily ve smrt téměř dvou set lidí v hlavním městě Sin-ťiangu Urumči.