1 Rohingové prchají z Barmy

Útěk Rohingů doprovází dezinformace, které slouží teroristům, říká Su Ťij

NOVÉ

Témata: ,

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij kritizovala údajnou dezinformační kampaň, která provází krizi kolem menšinových muslimských Rohingů prchajících před násilím z Barmy. Podle ní má sloužit zájmům „teroristů“.

Podle agentury AFP jde o první reakci nositelky Nobelovy ceny za mír od vypuknutí nejnovějších nepokojů koncem srpna. OSN v nejnovějších odhadech uvedla, že z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo za poslední dva týdny 146 000 lidí.

Soucitné mezinárodní reakce na situaci Rohingů jsou podle Su Ťij výsledkem „obrovského ledovce dezinformací, které vznikly za účelem vytváření problémů mezi různými komunitami a prosazování zájmů teroristů“. Těmi měla patrně na mysli povstalce z řad Rohingů, kteří se pustili do ozbrojeného boje teprve v loňském roce, ačkoli se na neutěšenou situaci této menšiny poukazuje již desítky let.

Rohingové nemají v Barmě občanská práva a jsou označováni za lidi bez vlasti, ačkoli žijí v převážně buddhistické zemi po několik generací. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou prý tudíž nelegálně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle AFP se Su Ťij dnes vyjádřila v telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který se pustil do obhajoby zájmů Rohingů. Erdogan dokonce v této souvislosti hovořil o genocidě, což je termín, který jeho vláda naopak neuznává u masakru statisíců Arménů za první světové války ozbrojenými složkami tehdejší Osmanské říše.

Obvinění týkající se Rohingů Su Ťij podle AFP odmítá, akce armády obhajuje a tvrdí, že barmské úřady zajišťují ochranu práv všech obyvatel země. „Víme lépe než ostatní, co znamená být zbaven práv a demokratické ochrany,“ upozornila Su Ťij s poukazem na roky, které sama strávila v disentu a ve vězení za vlády barmské junty.

Na mezinárodní scéně čelí Su Ťij rostoucí kritice. Podle OSN mohou akce armády být považovány za zločiny proti lidskosti. Nejmladší laureátka Nobelovy ceny za mír, Pakistánka Malala Júsufzaiová, v pondělí ostře odsoudila „hanebné zacházení s Rohingy“.

Bangladéšské vládní zdroje dnes obvinily barmskou armádu, že klade na společných hranicích miny, aby zabránila Rohingům v návratu. Jejich úprk přes hraniční řeku Naf stále pokračuje a je stále hodně riskantní, což ukazuje další potopení člunu s uprchlíky, které si vyžádalo nejméně pět mrtvých.

Čtěte také: Útěk před násilím. Desetitisíce Rohingů prchá z Barmy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.