1 Povolební situace na Slovensku

Bude nakonec slovenským premiérem Sulík?

, NOVÉ

Témata: , , ,

Slovenský prezident Andrej Kiska pověří předsedu Směru-sociální demokracie (Směr-SD) a premiéra Roberta Fica sestavením nové vlády po víkendových volbách až ve středu. O posunutí termínu, původně plánovaného na úterý, požádal Fico z důvodu pozdního návratu z Bruselu, kde zemi zastupoval na summitu EU a Turecka. S ohledem na dosavadní vyjádření představitelů ostatních parlamentních stran se očekává, že Fico stabilní vládu složit nedokáže. Uspět by tak s pravicovou vládou mohl vůdce druhé ve volbách nejúspěšnější strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík.

Pověření hlavy státu k vytvoření nové vlády podle tradice dostává vítěz voleb. Ficova strana sice v sobotu získala s odstupem nejvíce hlasů, oproti předchozím volbám v roce 2012 ale výrazně ztratila. Směr-SD přišel o dosavadní pohodlnou většinu ve sněmovně, která mu před čtyřmi lety umožnila sestavit jednobarevnou vládu.

Sociální demokraté by tak nyní potřebovali získat ke spolupráci koaliční partnery. Již pět z celkového počtu osmi stran a hnutí v novém parlamentu včetně dosavadní pravicové opozice ovšem oznámilo, že se Směrem-SD vyjednávat o vytvoření vlády nebudou. Sám Fico po volbách zase vyloučil spolupráci s extrémistickou stranou Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. To by znamenalo, že sociální demokraté by nedokázali vytvořit vládu s potřebnou většinou v Národní radě.

Pokud se Směru-SD sestavit kabinet nepodaří, pomyslnou štafetu hodlá převzít liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která skončila ve volbách překvapivě na druhém místě. K vytvoření vlády bez Směru-SD by SaS ale musela dát dohromady širokou koalici stran pravého středu s různými programy a hodnotami.

„Strana SaS je připravena začít jednat o sestavení vlády. Záměr bude takový, že chceme vytvořit stabilní koalici,“ řekl v úterý novinářům předseda SaS a europoslanec Richard Sulík v reakci na dřívější prohlášení zástupců dalších stran, že jsou ochotni vyjednávat o vzniku pravicové vlády.

Sulík: Chceme ve sněmovně většinu

Sulík uvedl, že jeho cílem je shromáždit ve 150členné sněmovně většinu 87 hlasů. To by znamenalo spolupráci šesti stran, byť ne všechny by patrně byly zastoupeny ve vládě. Například podnikatel Boris Kollár opakovaně říkal, že jeho uskupení Jsme rodina nechce být součástí nového kabinetu, ale že ve sněmovně bude jeho 11 poslanců případnou pravicovou vládu podporovat.

Ke vzniku široké koalice bez Směru-SD je ale nezbytná podpora také od nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) a poloetnické strany Most-Híd, zastupující početnou maďarskou menšinu. Předseda strany Most-Híd Béla Bugár se ke spolupráci s SNS dříve stavěl odmítavě. SNS se zase dosud nevyjádřila, zda se v povolebních jednáních přikloní na stranu Směru-SD, nebo k SaS.

 
Richard Sulík u Anne Will

V NEDEĽU VEČER SOM SI ODSKOČIL DO BERLÍNAS rakúskym ministrom zahraničných vecí som si výborne rozumel, do určitej miery aj s nemeckým ministrom spravodlivosti, ale tie dve dámy majú úplne odlišné videnie sveta. Samozrejme vydieranie eurofondami nenechalo na seba dlho čakať.Dnes sa stretnem neformálne s (dúfam, že so všetkými) potenciálnymi koaličnými partnermi, stabilná a slušná vláda je pre mňa prioritou.P.S. obväz už mám dole :-)

Posted by Richard Sulik on Tuesday, March 8, 2016

 

Sulík se také vymezil proti imigrantům a odmítl povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků v EU na základě povinných kvót. Neuvedl ale, zda by jako nový premiér odvolal žalobu proti kvótám, kterou k unijnímu soudu podala nynější Ficova vláda.

„S rakouským ministrem zahraničních věcí jsem si výborně rozuměl, do určité míry i s německým ministrem spravedlnosti, ale ty dvě dámy mají zcela odlišné vidění světa. Samozřejmě vydírání eurofondy nenechalo na sebe dlouho čekat,“ napsal Sulík na Facebook k vystoupení pro německou ARD, kde kromě jiného prohlásil, že si nepřijmutí uprchlických kvót přejí občané, a že eurodotace způsobují na Slovensku korupci.

Politologové i média bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb hovořili o patové situaci, předpovídali komplikovaná jednání o příští vládě a zmiňovali možnost předčasných voleb. Sulík podobně jako už dříve Fico se postavil proti vypsání nových voleb, šéf SaS je rovněž proti případnému jmenování úřednické vlády.

Čtěte také: Překvapení na Slovensku: Směr přišel o většinu, uspěl fašista Kotleba

Ficova ne-výhra odhalila dvojí Slovensko

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.