Překvapení na Slovensku: Směr přišel o většinu, uspěl fašista Kotleba
Slovensko volilo
Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhráli vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, výrazně ovšem ztratili a přišli o dosavadní většinu ve sněmovně. Do parlamentu se dostalo až osm stran, včetně krajně pravicové strany Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které dnes potvrdila státní komise pro volby. Podle některých komentátorů může zemi hrozit ústavní krize a vypsání předčasných voleb.
Směr-SD dostal zhruba 28 procent hlasů v porovnání se ziskem 44,4 procenta před čtyřmi roky. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě to i potrvá déle, než bylo dosud zvykem.
„Myslím, že je šance na sestavení vlády tak, že by se vybralo ze skupiny pěti stran. Netvrdím, že by měla mít pět členů,“ řekl Fico.
Podle tradice neformální pověření hlavy státu k sestavení nové vlády jako první dostává vítěz voleb. Pokud se to Směru-SD nepodaří, pomyslnou štafetu hodlá převzít liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) europoslance Richarda Sulíka, která překvapivě skončila na druhém místě se ziskem kolem 12 procent hlasů.
Směr-SD to se sestavením kabinetu nebude mít jednoduché, protože SaS a v pořadí třetí nejsilnější uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA povolební spolupráci s Ficovou stranou odmítly. I opozičním stranám se vzhledem k rozložení sil ve sněmovně ale bude jen těžce hledat potřebná většina v Národní radě, aby dokázaly vytvořit stabilní vládu bez účasti Směru-SD. Zatím tak není jasná podoba budoucí vlády, která na začátku léta převezme na půl roku slovenské předsednictví v EU.
Úspěšný fašista Kotleba
Největší slovenské strany již vyloučily spolupráci s LS NS pravicového radikála a župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, která dostala osm procent hlasů a navzdory dřívějším průzkumům bude mít poprvé zastoupení ve sněmovně. Kotlebovo uskupení mnozí politici, mimo jiné i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické, byť sama LS NS to odmítá.
„Kotleba má 150.000 preferenčních hlasů. Víc než celá naše strana,“ znělo nad ránem v baru u volebního štábu Sítě, jejíž vůdce Radoslav Procházka se netajil premiérskými ambicemi, než začal hovořit o pokoře a vděčnosti voličům za každý hlas.
Do slovenského parlamentu se pod vedením nového předsedy Andreje Danka vrátila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), kterou v minulosti vedl kontroverzní politik Ján Slota, známý svými prostořekými výpady vůči Romům či Maďarům. Křesla ve sněmovně získalo také nové hnutí Jsme rodina – Boris Kollár podnikatele Borise Kollára. Až na osmém místě skončila strana Síť, která byla před volbami považována za hlavního vyzývatele Směru-SD.
Naopak těsně pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání zaručuje vstup do sněmovny, překvapivě skončilo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které se tak poprvé v polistopadové historii ocitlo mimo parlament.
Zahraničí zaujali extremisté
Slovenské volby komentovalo i zahraničí. Pieter Cleppe z bruselské pobočky analytického střediska Open Europe uvedl, že slovenský premiér a jeho strana Směr-SD vyhráli volby za cenu jisté legitimizace slovenské extrémní pravice.
Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poblahopřál Ficovi a jeho straně k vítězství ve volbách. Kvůli velkému stranickému roztříštění nového parlamentu nebudou podle něj jednaní o nové vládě jednoduchá. „Přál bych proto Slovensku, aby mělo co nejdříve silnou a stabilní vládu, se kterou budeme moci i nadále těsně spolupracovat jako nejbližší sousedé i partneři v EU a V4 (visegrádské skupině; ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko),“ uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.
Gratuluji R.Ficovi k voleb.vítězství,sestavit vládu v roztř.parlamentu nebude lehké.Přeji Slovensku stabilitu,jsou to naši nejbližší přátelé
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 6. března 2016
Německá i rakouská média se shodla, že Ficovo vítězství ve volbách má pachuť katastrofální porážky a že Kotlebovi extremisté se postarali o šok.