Fico zkusí sestavit vládu, s Kotlebou nepočítá

Překvapení na Slovensku

Fico zkusí sestavit vládu, s Kotlebou nepočítáAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenský premiér Robert Fico se jako vítěz sobotních parlamentních voleb pokusí sestavit novou vládu. O složení nového kabinetu by se mělo pokusit celkem pět stran, ne všechny v něm ale nakonec musí být zastoupeny. Vítězný Směr- SD vyloučil prozatím pouze spolupráci s krajně pravicovou stranou Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko (LS NS). Fico rovněž připustil, že vytvořit vládu nebude snadné a asi to potrvá déle, než obvykle.

„Vzniká nám povinnost jako straně, která tyto volby vyhrála, pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to lehké…, ale určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému,“ řekl Fico novinářům skoro sedm hodin po skončení voleb.

Sobotní volby na Slovensku podle průběžných výsledků vyhrál Ficův Směr-sociální demokracie (Směr-SD) s necelými 29 procenty hlasů. Směr tak přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. V nové sněmovně má mít podle předběžných přepočtů třetinu ze 150 křesel a k vytvoření vlády bude potřebovat spojence z řad dalších sedmi stran a hnutí, které se do parlamentu zřejmě dostaly.

Největší překvapením voleb je úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické. Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára.

„Myslím, že je šance na sestavení vlády tak, že by se vybralo ze skupiny pěti stran. Netvrdím, že by měla mít pět členů,“ řekl televizi TA3 Fico, jehož strana obdržela ve volbách zhruba 28 procent hlasů a přijde o současnou většinu 83 hlasů ve 150členné sněmovně.

Jednou ze zmiňovaných pěti stran je podle Fica opoziční Most-Híd. Její předseda Béla Bugár dnes ale vyloučil spolupráci s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), což by patrně ještě více zkomplikovalo jednání o sestavení kabinetu. Podle něj pevná vláda nevznikne, proto nelze vyloučit předčasné volby.

Pokud Most-Híd, v jehož řadách jsou kromě představitelů početné maďarské menšiny i zástupci většinového obyvatelstva, nepřistoupí na spolupráci s SNS v rámci široké koalice stran pravého středu, nedokážou kabinet s většinovou podporou ve sněmovně vytvořit ani dosavadní opoziční strany.

Vláda bez Kotleby

Předseda slovenských sociálních demokratů prozatím z povolebních jednání vyloučil pouze LS NS. „Hodnotově jsme tak daleko od sebe, že to nepřichází v úvahu,“ řekl Fico o případné povolební spolupráci Směru-SD se stranou pravicového radikála Mariana Kotleby.

Premiér k tomu podotkl, že respektuje vůli voličů. Pokud jde o slabší výsledek vlastní strany, než čekal, poznamenal, že se sice projevila jistá „únava materiálu,“ nicméně Směr vyhrál parlamentní volby počtvrté za sebou.

Na tahu bude nyní prezident Andrej Kiska. Hlava státu podle tradice pověřuje sestavením nové vlády vítěze voleb; samotné pověření je spíše neformálním aktem a neznamená, že prezidentem pověřená osoba se nakonec stane premiérem. Z ústavy vyplývá, že po ustavující schůzi parlamentu, která se musí konat do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb, dosluhující kabinet podá demisi. Dosluhující vláda však zůstává v úřadě až do utvoření nového kabinetu, jejíhož předsedu jmenuje prezident.

Volební neúspěch křesťanských demokratů (KDH), kteří se poprvé v polistopadové éře nedostali do sněmovny, patrně vyústí v personální změny v tomto hnutí. Předseda KDH a bývalý eurokomisař KDH Ján Figeľ oznámil, že o sám i vedení hnutí nabídnou své stranické funkce.

Čtěte také: Překvapení na Slovensku: Směr přišel o většinu, uspěl fašista Kotleba

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články