1 Šéf žalobců odvrací kritiku

Nastal odklon, jsou tendence nás omezit, říká nejvyšší státní zástupce Zeman

NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohradil proti tvrzení politiků zpochybňujících nezávislost policie nebo Nejvyššího státního zastupitelství. Ve vyjádření pro iDnes.cz uvedl, že mu vadí rostoucí tlak na státní zástupce a snaha o omezení jejich kompetencí.

Jak policie, tak státní zastupitelství jsou před říjnovými volbami vystaveny kritice ze strany politických představitelů, například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nebo prezidenta Miloše Zemana, kteří se zastali šéfa hnutí ANO v kauze Čapí hnízdo. Očekává se, že Babiš a jeho spolupracovníci budou v nejbližších dnech obviněni z dotačního podvodu.

Pavel Zeman obvinění z účelového ovlivňování nadcházejících voleb odmítá. „Výroky, které nějakým způsobem zpochybňují nezávislost státního zastupitelství, mi skutečně vadí, protože si celou dobu zakládám na tom, že státní zastupitelství funguje vskutku nezávisle. Je to spíše otázka pro novinového komentátora, možná politologa, aby se zamyslel nad tím, jakou máme v České republice politickou kulturu,“ uvedl pro iDnes.

Zeman celkově pociťuje vůči žalobcům ze strany politiků větší tlak než dříve. „V posledním roce a půl skutečně vnímám, že nastal odklon od směru, který zde byl ještě v roce 2012. Jestliže před pěti lety jsme se bavili s tehdejším ministerstvem o větší nezávislosti státního zastupitelství a měl jsem za to, že tehdy panovala i celkem politická shoda na tom, že státní zastupitelství by mělo dosáhnout větší nezávislosti, tak v poslední době spíše vnímám tendence, že působnost státního zastupitelství by se měla omezit,“ prohlásil Zeman.

Zároveň odmítl personální změny na často kritizovaném olomouckém vrchním státním zastupitelství, jehož lidé rozpoutali kauzu kolem Jany Nagyové (zatím bez pravomocného rozsudku) a způsobili pád Nečasovy vlády. Odvolání podle něj může přijít pouze při závažném porušení povinností. „Já si pravidelně vyhodnocuji jednání všech vedoucích státních zástupců a zatím jsem v případě Olomouce takové důvody nenašel. Pokud bych je měl, tak návrh na odvolání přirozeně podám,“ nechal se slyšet.

Přílišný úspěch neměli olomoučtí žalobci ani v případu tzv. trafik pro poslance. Nejvyšší soud zastavil stíhání obviněných exposlanců s odůvodněním, že se na ně vztahovala poslanecká indemnita. Na dotaz, zda měly trestní orgány v dané kauze postupovat jinak, Zeman odpovídá: „Je dost těžké se vyjadřovat k této konkrétní věci, když rozhodnutím Nejvyššího soudu došlo k tomu, že hlavní část případu nebude stíhána. Podle mého mínění je to škoda, protože jsme se mohli od soudu dozvědět, kde jsou hranice politického ‚handlování‘ a kde už se jedná o korupci. Toto se zřejmě nedozvíme právě díky zmíněnému rozhodnutí Nejvyššího soudu a s tím se tedy musíme naučit žít.“

Čtěte také: Od Nečase jsem trafiku nepotřeboval, řekl u soudu exposlanec Šnajdr

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.