Američtí rockeři s arménskými kořeny připomněli genocidu
Hudební pieta
Americká rocková kapela System Of A Down, jejíž členové jsou potomky arménských uprchlíků, ve čtvrtek poprvé zahrála v domovině svých předků. Na koncertě pod širým nebem v hlavním městě Jerevanu připomněla sto let od genocidy Arménů, při níž přišlo o život 1,5 milionu lidí. Vystoupení bylo možné živě sledovat i na webu skrze internetový kanál YouTube.
Všichni čtyři členové americké kapely jsou potomky přeživších takzvané první genocidy moderní doby. Během masakru, který začal v dubnu 1915 a pokračoval několik let, zahynulo na 1,5 milionu Arménů žijících pod osmanskou (tureckou) nadvládou.
Čtvrteční vystoupení System Of A Down bylo zakončením měsíčního turné s názvem Wake Up The Souls (Probuďte duše), které právě na sto let starý masakr Arménů mělo připomínat. Kapela již mnoho let upozorňuje na fakt, že turecká vláda stále odmítá tyto události označit za genocidu.
The crowd in Armenia at the System of a Down concert. Pretty amazing pic.twitter.com/X9l6SGR51s
— Liana Aghajanian (@LianaAgh)
23. Duben 2015
„Spravedlnost je důležitou věcí – když někdo vyvraždil mou rodinu a spálil její obydlí, půjdu po něm tisíc let, aby se zastavil a omluvil se,“ uvedl podle deníku The Independent frontman kapely Serj Tankian a vyzval své fanoušky, aby je v jejich snaze podpořili a pomohli zvýšit povědomí o přístupu turecké vlády.
Ta však oponuje, že počet arménských obětí je výrazně nadsazený a že masakru se dopustila nejen turecká, ale i arménská strana. Označení genocida jednoznačně odmítá.
To, že se v roce 1915 na Arménech udála genocida, zatím uznalo přes dvacet zemí včetně Francie, Itálie nebo Ruska. Například Spojené státy nebo Velká Británie se zatím přiklání pouze k částečnému uznání. V Česku termín „genocida“ použil ve své rezoluci pouze zahraniční výbor Poslanecké sněmovny.