Exodus z Thajska. Statisíce imigrantů prchají před armádou
Tvrdý zátah na ilegály
Tisíce kambodžských imigrantů narychlo opouští Thajsko ze strachu z armády. Mezi komunitou Kambodžanů se rozšířila zpráva, že thajská vláda zasáhne proti ilegálním přistěhovalcům. Obávají se, že proti těm, kteří nebudou mít v pořádku dokumenty, zasáhne vládnoucí thajská armáda tvrdě a nekompromisně. Následný chaos přinesl smrt šesti utečenců a desítky zraněných.
Strach z armádního zásahu na nelegální pracovníky přimělo desítky tisíc kambodžských rodin opouštět v rychlosti Thajsko, zemi, která jim po roky byla útočištěm a poskytovala oproti Kambodže o poznání vyšší životní úroveň. Teď se rodiny s dětmi a s nejnutnějšími věcmi a cennostmi zabalených často jen do igelitových tašek a plastových pytlů tlačí na vlakových nádražích hledajíce nejrychlejší cestu do rodné země.
Zatímco thajské úřady podobnou akci zatím popírají, nastalý zmatek má už první oběti. Šest Kambodžanů údajně zemřelo při nehodě nákladního automobilu thajské armády v provincii Chachoengsao, který údajně převážel skupinu asi dvaceti zadržených uprchlíků. Automobilu prý praskla pneumatika a převrátil se, což mělo za následek smrt jeho řidiče a šesti z utečenců, 15 jich bylo zraněno.
„Žádný příkaz týkající se imigrantů jsme nevydali.“
Podobná nehoda se podle The Cambodia Daily odehrála na dalším místě v blízkosti hranic, po převrácení armádního vozu se zranilo 10 Kambodžanů. I když k oběma nehodám došlo při transportu uprchlíků thajskou armádou, mluvčí ministerstva zahraničí Thajska Sek Wannamethee zásah proti Kambodžanům popírá. „Ani junta ani regionální organizace nevydaly žádný příkaz týkající se zahraničních imigrantů,“ uvedl podle The Cambodia Daily Wannamethee.
„Řekli nám, že nás thajská armáda pozavírá a že budou i střílet,“ řekl podle CNN kambodžský stavební dělník Bo Sin, který byl jedním z uprchlíků shromážděných v pohraničním městě Aranyaprathet. Odtud se jich vlakem tisíce vracelo zpět domů, nervózních a oblečených v každodenních šatech, tak jak je zpráva zasáhla. „Mohla by to být jen fáma, ta informace se šíří mezi lidmi,“ řekl Bo Sin na otázku, kde se o chystané represi dozvěděl.
„Máme strach, z domova nám volají rodiny, abychom se vrátili domů,“ sdělil CNN Ban Sue, který pracoval jako kuchař v restauraci v Bangkoku. Thajská armáda, která je u moci od převratu na konci května, dále všechny informace vyvrací. Pokládá je za „nepodložené a pramenící z neověřených zvěstí“. Vyřešení otázky ilegálních migrací byl při tom jeden ze slibů junty při nástupu k moci.
Chaos a pracovní krize v Thajsku
„Zvěst, která byla rozšířena neznámými zdroji, způsobila paniku mezi kambodžskými pracovníky i thajskými zaměstnavateli,“ uvedl dále v tiskovém prohlášení Wannamethee. „V návaznosti na tuto událost se pak začali dobrovolně přihlašovat nelegálně zaměstnaní Kambodžané, aby byli oficiálně deportováni ze země. Zákaz použití síly se respektoval ve všech případech,“ dodal mluvčí thajského ministerstva zahraničí.
Hraničními přechody se zatím domů vrátilo asi 150 tisíc občanů Kambodže, další desetitisíce mohou ale být na cestě. Vlády obou zemí odhadují, že v Thajsku pracuje mezi 150 až 200 tisíci nelegálních kambodžských pracovníků především ve stavebnictví a zemědělství. Podle kambodžské organizace za lidská práva Adhoc se toto číslo blíží 400 tisícům.
Celkem v Thajsku pracuje přes dva miliony zahraničních imigrantů převážně ze zemí jako jsou Laos, Barma nebo právě Kambodža. Jsou v drtivé většině případů zaměstnáni v málo placených odvětvích, kde Thajci odmítají pracovat. Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitární činnosti jsou tito imigranti náchylnější k policejní represi a jinému zneužívání.
V uplynulých několika dekádách byly vztahy Kambodži a Thajska na bodu mrazu. Napětí panuje okolo sporu hranic obou zemí už přes sto let, v roce 2008 začaly další vyjednávání ohledně vytyčení hranic v rámci areálu chrámu Preah Vihear, který leží v těsné blízkosti thajských hranic.