Mluvte česky, ne rusky, vyzvali Zemana senátoři

Prezident v cizině

Mluvte česky, ne rusky, vyzvali Zemana senátořiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Dehonestujete zemi, přestaňte s tím. Dva senátní kluby napsaly kritický dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Lidovci a Starostové v něm upozorňují hlavu státu, že se svým chováním odcizuje občanům. Apelují na Zemana, aby při cestách do zahraničí přestal mluvit rusky. A dodávají, že nejsou „platformou jakékoli kavárny“. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl výhrady jako populismus.

„Nenechává nás klidnými skutečnost, že se stále více vzdalujete občanům této země. Vzdalujete se jim svým jazykem, svým myšlením, ale i svými činy, které mohou měnit charakter českého státu a tím i jeho budoucnost,“ píší prezidentovi Petr Šilar a Jan Horník, předsedové klubů KDU-ČSL a nezávislí a Starostové a nezávislí. Oba jsou „hluboce znepokojení“ ze Zemanových vystoupení doma i v zahraničí.

„Znehodnocování absolutního významu lidských práv ve jménu údajných ekonomických zájmů českých firem, potažmo české společnosti, kterého se ve svých výrocích dopouštíte, je dramatickým potlačováním a znevěrohodňováním našeho nejvyššího zákona, kterým je Ústava České republiky,“ uvádějí senátoři. Kárají Zemana, že odmítá vnímat agresivní a diktátorské chování Ruska k Ukrajině. Prezident tak podle nich ohrožuje vztahy Česka se spojenci v Evropské unii a USA.

„Vaše přehlížení porušování mezinárodních smluv a závazků ze strany Ruska je nepochopitelné. Vaše oficiální projevy vůči Rusku a Číně nás jako demokratický stát dehonestují a dělají z naší země nedůvěryhodného partnera v EU a NATO.“

Senátoři zároveň prezidenta žádají, aby zahraniční projevy přednášel v češtině. „Jsme na naši mateřskou řeč hrdi a vy, jako nejvyšší představitel našeho státu musíte být spolutvůrcem české státnosti a hrdosti jeho občanů,“ apelují.

Podle Šilara s Horníkem mají cizojazyčné projevy státníků symbolický význam. „V tomto smyslu se vyslovil v němčině John Fitzgerald Kennedy u Berlínské zdi či Václav Havel v angličtině v roce 1990 v Kongresu Spojených států amerických. A právě v tomto smyslu vnímáme také vaše projevy pronášené v ruštině,“ uvádějí. Žádná z minulých událostí týkajících se Ruské federace podle nich nebyla tak významná, aby Zeman mluvil rusky, ne česky. „Současné chování Ruské federace tomu podle našeho názoru naopak přímo odporuje,“ tvrdí.

Čtěte také: Zeman doporučuje 'finlandizaci' Ukrajiny. Tedy podřízení Rusku?

„Celý dopis je politickým krokem, který se páni senátoři snaží spíše oslovovat vlastní voliče. Mimo míří i v otázkách zahraničněpolitických aktivit pana prezidenta. Jak ve vztahu k Ruské federaci, tak ve vztahu k Ukrajině.“

„Vaše přehlížení porušování mezinárodních smluv a závazků ze strany Ruska je nepochopitelné. Vaše oficiální projevy vůči Rusku a Číně nás jako demokratický stát dehonestují a dělají z naší země nedůvěryhodného partnera v EU a NATO. Jsme přesvědčeni, že tento výsledek Vaší práce naprostá většina našich občanů nechápe, nechce a ani si ho nezaslouží,“ dodávají senátoři.

Senátoři upozorňují Zemana také na stále častější a hlasitější výzvy k jeho odstoupení. Nápravu podle nich má ve svých rukou. „Plňte svůj prezidentský slib. Buďte prezidentem deseti milionů obyvatel naší země, nerozdělujte je, ale spojujte, dbejte zájmů České republiky a důstojně ji reprezentujte,“ píší hlavě státu.

Mluvčí Hradu: V zahraničí mluvil cizím jazykem Havel i Klaus

„Kritika míří špatným směrem. Považuji ji za poněkud zvláštní vzhledem k tomu, že všichni čeští prezidenti po listopadu 1989 v zahraničí cizím jazykem běžně hovořili. Je to, jako kdyby senátoři kritizovali Václava Havla i Václava Klause,“ řekl deníku ECHO24.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj jde ze strany senátorů o populismus.

„Celý dopis je politickým krokem, kterým se páni senátoři snaží spíše oslovovat vlastní voliče. Mimo míří i v otázkách zahraničněpolitických aktivit pana prezidenta. Jak ve vztahu k Ruské federaci, tak ve vztahu k Ukrajině. Celá dikce je posunuta oproti reálným názorům pana prezidenta,“ dodal Zemanův mluvčí.

Otevřený dopis senátorů je reakcí na zatím neúspěšný návrh, kterým by horní komora pozvala prezidenta k vysvětlení svých výroků a chování z poslední doby. Pro záměr Starostů a lidovců zvedlo ruku třicet senátorů, ke schválení by jich bylo přitom potřeba o čtyři víc. O pozvání prezidenta na schůzi Senátu budou členové horní komory usilovat znovu.

Čtěte také: Češi se barví do ruda na protest proti Zemanovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit