1 Bankovnictví

Zahraniční majitelé bank letos nechali v Česku více peněz

, NOVÉ

Témata: , , ,

Šestice největších domácích bank poslala svým zahraničním matkám na dividendách kolem 31 miliard korun, což je zhruba o čtvrtinu méně než minulý rok. Dohromady české banky poslaly svým zahraničním majitelům nejméně od roku 2013. Hlavním důvodem je požadavek České národní banky (ČNB) na obezřetnější byznys, dalším je potom sílící úvěrový trh. S informací přišel zpravodajský server E15.

Zatímco loni poslaly banky svým matkám kolem 80 procent zisku, z loňských zisků si zahraniční majitelé vzali jen něco málo přes polovinu. Nejvíce peněz v Česku nechala belgická KBC. Ta loni inkasovala téměř 15 miliard dolaru, letos o necelých 5 miliard méně.

Nejvíce ze všech českých bank odvedla letos do zahraničí Česká spořitelna. Ta poslala rakouské Erste 11 miliard korun, což je o více než miliardu méně než loni. Asi o třetinu klesl objem dividend Komerční banky francouzské Société Générale. „Některé banky, například Komerční banka, mají kapitálové rezervy hodně blízko budoucí požadované úrovně kapitálových rezerv, takže nemohou vyplácet na dividendě víc, než kolik skutečně vydělají,“ uvedl pro E15 analytik BH Securities Martin Vlček.

Rekordním pro zahraniční vlastníky bank byl rok 2014, tehdy na dividendách dostali přes 54 miliard korun. V současnosti ČNB požaduje po bankách, aby si nechávaly větší kapitálový polštář pro krytí rizik. Další zpřísnění podmínek má ČNB v plánu zavést v polovině příštího roku.

Čtěte také: V Rusku stahují kvůli technickým potížím několik modelů aut Škoda

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.