Uprchlíci chtějí z Česka pryč. Chovanec stopl příjezd dalších
Odejít chce 33 cizinců
Ministr vnitra Milan Chovanec v pátek dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec to oznámil při návštěvě Ostravy den poté, co jiná osmičlenná irácká rodina oznámila, že se chce vrátit zpět do vlasti.
Mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl řekl, že přesně neví, proč tato skupina lidí nechce zůstat v Česku. Potvrdil, že jde širší rodinu, která od svého příjezdu bydlela ve středisku Okrouhlík u Jihlavy. Generace 21 chce podle něj pokračovat v práci s lidmi, kteří se rozhodli zůstat.
„K dnešnímu dni 25 lidí požádalo o navrácení cestovních dokladů. Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu,“ řekl Chovanec. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko. Ve čtvrtek přitom jiných osm iráckých uprchlíků oznámilo, že se chce vrátit zpět do vlasti a odůvodnilo to steskem po domově.
Čtěte také: Osm uprchlíků se rozhodlo vrátit z Česka zpět do Iráku
Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Mluvčí Frýdl však potvrdil, že lidé, kteří požádali o vrácení cestovních dokladů, jsou titíž, kteří dnes opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Frýdl už dříve uvedl, že rodina nebyla rozhodnutá, jestli se chce vrátit do Iráku, zůstat v ČR, nebo žít v jiné evropské zemi.
Chovanec: Z Polska všichni přesídlení odešli
Žádost o zrušení azylu prý Iráčané podali bez vědomí Generace 21. Projekt bude dle Frýdla pokračovat pro lidi, kteří v Česku zůstat chtějí. „Je pozastaven příjezd dalších uprchlíků, než se situace vyjasní. Program pro ty, kteří jsou v České republice, pokračuje tak, jak bylo naplánováno,“ řekl Frýdl. Doplnil, že Generace 21 spolupracuje jak s uprchlíky, tak s ministerstvem. Postup vnitra zhodnotil jako logický.
Podle ministra Chovance začíná projekt nadačního fondu výrazně skřípat. „Druhá várka lidí chce odcházet jinam než do Iráku. To je proces, na kterém se podílet nebudeme,“ řekl. Tvrdí, že něco podobného se už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. „Polský ministra vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli,“ uvedl.
Frýdl přiznal, že organizátoři jsou z postupu Iráčanů smutní, ale za jejich rozhodnutí je nezatracují. „Odjeli na konec světa jenom s dětmi a dvěma kufry. My je určitě nijak neztracujeme. Budeme dál spolupracovat s těmi, kteří tu jsou,“ popsal. Dodal, že uprchlíci si přivezli řadu válečných traumat, uznal i to, že jejich očekávání od života v Česku mohla být přehnaná. Konkrétní důvody jejich rozhodnutí odejít z ČR však nezná.
Do Česka přijelo v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 celkem 89 křesťanů z Iráku. Další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. Právě osmičlenná rodina umístěna v Brně uvažuje kvůli stesku prarodičů o návratu do rodné země. Lidé, kteří se zabydlují v Praze a Soběšovicích jsou v České republice spokojení. V rámci projektu s rozpočtem kolem 15 milionů korun mělo do Česka podle původních záměrů přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů.