1 Dezerce desítky vojáků

Ruští vojáci utíkají z armády. Nechtějí bojovat na Ukrajině

, NOVÉ

Témata: ,

Desítky ruských vojáků čelí složité situaci. Bouří se proti ruské armádě, která je posílá na hranice s Ukrajinou nebo jim za peněžní odměnu nabízí zapojit se přímo do bojů. Někteří vojáci proto chtějí z armády odejít, jenže za to musí svým velitelům draze zaplatit. Nebo mají možnost z armády dezertovat, ovšem s rizikem deseti roků ve vězení.

Výpověď jednoho ruského vojáka přinesla v krátké reportáži televize Al Jazeera. Reportér Rory Challands se vydal do města Majkop na jihu Ruska, kde získal svědectví mladého vojáka Alexandra. Ten neviděl jinou možnost, než z armády odejít. Tedy přesněji řečeno –dezertovat.

,,Armáda ignorovala můj rezignační dopis. Byl jsem kvůli tomu vystaven šikaně a bití. Řekli nám, že pokud chceme z armády odejít, musím zaplatit našemu veliteli. Takhle otevřeně nám to řekli na pochodovém cvičišti,“ vzpomíná Alexandr.

Alexandr je jedním ze šesti vojáků z města Majkop, který čelí trestnímu stíhání. Po převozu na vojenskou základnu nedaleko ukrajinských hranic, totiž od své jednotky utekli. Hrozí jim za to až 10 let vězení. Podle neoficiálních statistik však podobný osud potkal až 60 vojáků.

Mluví se také o tom, že na ruských základnách operovali neznámí muži, kteří vojákům nabízeli finanční odměnu v případě, že půjdou do bojů na Ukrajině. To přímo odporuje tvrzení Kremlu, který si vytrvale stojí za tím, že na Ukrajinu žádné vojáky neposílá.

Za šestici vojáků z Majkopu bojuje právnička Taťána Černovová. Přitom v ruských médiích se o ní psalo, že šíří drby. Dostala se do konfliktu s policií, nakonec ji odposlouchávali a zablokovali telefon. ,,Jeden z vojáků, který byl ve vězení, o tom promluvil jako první. Byl ale donucen, aby vzal svoji výpověď zpět a přiznal svoji vinu. Teď je sice na svobodě, ale je z něj úplně zlomený muž. Je proto přirozené, že se ostatní muži bojí,“ podotýká právnička.

Al Jazeera oslovila telefonicky i písemně s dotazem na vyjádření ruské ministerstvo obrany. Dostalo se jim ale jen stručné odpovědi, že v tento okamžik k tomu nemají, co říct.

Čtěte také: ‚Putin se už u moci dlouho neudrží. Možná rok, možná méně‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.