Pilot, který sestřelil Airbus plný lidí, je nevinný, rozhodli televizní diváci

TELEVIZNÍ DRAMA

Pilot, který sestřelil Airbus plný lidí, je nevinný, rozhodli televizní diváciNOVÉ
Ilustrační foto: Foto: bibiphoto / Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Interaktivní filmové drama Teror umožnilo v pondělí večer německým divákům rozhodovat o vině, či nevině pilota, jenž sestřelil unesené letadlo se 164 cestujícími na palubě, kterým chtěl terorista zaútočit na zaplněný fotbalový stadion v Mnichově. Drtivá většina diváků označila v hlasování mladého pilota za nevinného. Film mohli sledovat lidé i v několika dalších zemích včetně Česka.

Ústřední postavou soudního dramatu odvozeného od divadelní hry Ferdinanda von Schiracha je pilot německé armády Lars Koch. Když přijde do centrály leteckého provozu hlášení o únosu letadla na cestě z Berlína do Mnichova, je právě on jedním ze dvou pilotů stíhaček, kteří okamžitě vystartují.

Airbus, jehož únosce hrozí, že s ním vletí do zaplněné mnichovské Allianz Areny, v níž je na 70.000 lidí, oba piloti dlouhé minuty sledují. Když únosce nereaguje, snaží se letadlo donutit ke změně směru. Padne i varovný výstřel. Major Koch se nakonec navzdory příkazům nadřízených rozhodne letadlo sestřelit. Všech 164 cestujících, včetně dětí, zemře.

Soud pak stojí před otázkou, jestli je Koch vrah, který rozhodl o smrti mnoha nevinných lidí, nebo naopak hrdina, který jich ještě více zachránil. Porotci byli tentokrát diváci veřejnoprávní televize ARD, kteří z 86,9 procenta vyslovili přesvědčení o nevině pilota. Koch pak byl v závěrečné scéně osvobozen.

Úplně stejně jako v Německu dopadlo hlasování u rakouských diváků. Ve Švýcarsku, kde se v pondělí film také vysílal, rozhodlo o nevině pilota 84 procent lidí. Film se souběžně vysílal také v České republice na programu ČT2 a na Slovensku.

Hlasování diváků vzbudilo mezi částí německých politiků rozruch, protože – i když jen ve fiktivním procesu – posvětilo jednání, které je v Německu nelegální. Spolková republika sice po útocích z 11. září 2001 zpřísnila protiteroristické zákony a dala v roce 2005 dokonce možnost nařídit sestřelení civilních letadel, tuto normu ale posléze zrušil ústavní soud, podle něhož je nepředstavitelné úmyslně zabít nevinné lidi, kteří se nacházejí v bezvýchodné situaci.

Čtěte také: Rakousko čelí zvýšené hrozbě útoků. V zemi je na 290 džihádistů

Iráčané dobývají Mosul. Poté však hrozí návrat bojovníků IS do Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články