Realisté: Chceme 20 procent

NOVÁ STRANA NA POLITICKÉ SCÉNĚ

Realisté: Chceme 20 procentNOVÉ
Strana ohlásila svůj vstup na politickou scénu v polovině listopadu. Sebevědomí jí nechybí, v nadcházejících sněmovních volbách si věří na 20 procent. Foto: FOTO: Realisté
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Nově vzniklá strana Realisté, v jejímž čele stojí politolog Petr Robejšek, se po dvanácti týdnech vydává do regionů na šňůru debat, během níž se bude snažit oslovit potenciální voliče. Strana věří, že se jí v nadcházejících sněmovních volbách podaří získat aspoň 20 procent a stát se tak nejsilnější stranou na pravici. Spoléhají přitom nejen na „nevoliče“, ale i na kauzu kolem dluhopisů ministra financí Andreje Babiše (ANO). 

„Když se podíváme na stav současné vládnoucí koalice a obecně na stav na české politické scéně, na ty kritické události kolem Andreje Babiše v posledních dnech, tak bych se nedivil voličům, kdyby byli ještě více zklamáni ze stavu české politické scenérie v Čechách,“ řekl Robejšek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Narážel přitom na Babišův nákup korunových dluhopisů, kolem kterých čeká Babiše mnoho vysvětlování. Zaprvé není jasné, zda měl Babiš na nákup dostatek legálních příjmů, za druhé zda se nedopustil úmyslného krácení daně. Na problém upozornil jako první Týdeník Echo

Strana spoléhá na to, že osloví lidi, kteří v současné době nemají koho volit. Vychází přitom ze sociologických průzkumů, podle nichž bylo takových „nevoličů“ loni v létě kolem 25 procent, dnes už je to přibližně 30 procent. Volit by je podle jejich mínění měli také pravicoví voliči, kteří nejsou spokojení se současnou pravicí. „Je tady velmi slabá pravice. Dá se říci, že tu chybí pravicová síla,“ uvedl Robejšek, podle kterého je TOP 09 prakticky na dně a ODS stagnuje.

Realisté se nyní vydají na sérii předvolebních debat s občany. Tu zahájili už v úterý večer v Praze a pokračovat budou do Ostravy, Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Plzně. Právě z kontaktu s občany by dle nich měly vyvstat konkrétní problémy, na základě kterých bude vznikat program. Ten plánuje strana představit na začátku dubna. V polovině května poté představí regionální lídry a takzvaného superlídra, kteří povedou stranu k volbám. 

Zda by se tím superlídrem mohl stát právě Robejšek, ale zatím není jasné. On sám to nechtěl komentovat. „Nezlobte se. My necháváme věci vyzrát a tohle teď nedokážu říci,“ uvedl Robejšek, který je sice šéfem strany, nicméně není jejím předsedou. Strana má totiž oproti jiným netradiční hierarchii. V jejím čele není předseda, ale mentor, místo předsednictva funguje sbor zakladatelů. Od začátku příštího týdne začne strana nabírat nové členy zvenčí. O vstup k Realistům má zatím zájem přes 2 tisíce lidí.

Realisty ze svého soukromého majetku podporuje spolumajitel společnosti Penta Marek Dospiva. Je to tak jedna ze stran, které podporují čeští miliardáři. Babiš stojí v čele hnutí ANO, Pavel Sehnal letos obnovil Občanskou demokratickou alianci (ODA).

Čtěte také: Robejšek: A se mnou přijde přírodní zákon

Robejšek: Není v zájmu národa, aby ho zaplavila cizí civilizace

Robejšek: Proti ANO se nevymezujeme. Nabízíme novou formu vládnutí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články