2 PŘÍPAD 'ZNÁSILNĚNÉ' RUSKY

Reportáž podle přání Kremlu? Není problém. Řekneme to, co chcete

, , NOVÉ

Témata: , , , , ,

Na světlo vyplouvají přesnější informace, jak to bylo s údajným znásilněním třináctileté ruské školačky v Berlíně. Reportéři nezávislého serveru The Insider dokonce hovořili s ruskou novinářkou, která ochotně dodává ruským televizím zprávy v takové podobě, jaká vyhovuje momentální politice Kremlu.

Ruskou školačku, která žije v Německu, údajně znásilnili v Berlíně migranti ,,původem z Blízkého Východu nebo severní Afriky“. Případu se ochotně chytila ruská propaganda a kauza ovlivnila diskusi v nejvyšších patrech politiky, kdy se šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dokonce opřel do německých úřadů, že chtěly znásilnění ruské školačky ututlat.

Rozhovor ruské novinářky, který si nahrál redaktor z The Insider, ukazuje, jak samozřejmě a ochotně pracují ruští žurnalisté v zahraničí na objednávku Kremlu. Reportérka Viktoria Schmidtová bez skrupulí nabízí, že reportáž vyzní tak, jak si bude přát zadavatel. O zjištění nezávislého webu informovala organizace Open Doors.

„Byla by možnost, že předložíme nějaký námět a někdo by to sehrál?“ ptá se novinář z webu The Insider. Předstírá, že pracuje pro ruskou televizi a dostal za úkol reportáž o obtěžování žen a dívek v Německu migranty. „Samozřejmě,“ odpovídá bez váhání Schmidtová. „Daná osoba může říci to, co budete chtít,“ dodává mimo jiné na nahrávce.

Znásilnění? Prý se jen bála domů kvůli škole

Případ výrazně poznamenal i německo-ruské vztahy. Rusové žádali řádné vyšetření případu a jmenovitě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval německé úřady. „Informace o zmizení naší Lisy byla dlouho zatajována,“ prohlásil Lavrov a zdůrazňoval politickou korektnost případu. Berlín v reakci na to vzkázal do Moskvy, aby se Kreml nevměšoval do vyšetřování probíhající mimo území Ruska.

Z německého vyšetřování ale vyplynulo něco jiného. Podle policistů ke znásilnění nedošlo a na dívku ani nikdo nezaútočil. Nejnovější vývoj dokonce ukazuje, že si dívka vše vymyslela, píše The Express Tribune. Přiznala to během výslechu vedeného odborníky. Některá média tvrdí, že se pouze nechtěla vrátit domů. Bála se prý potrestání ze strany svých rodičů za špatné chování ve škole.

Jiná média píší, že během doby, kdy byla nezvěstná, měla dobrovolný sexuální styk s mužem arabského vzhledu. Styk byl ale vzhledem k dívčinu nízkému věku trestným činem. Dívčina matka pro německý deník Speigel pouze uvedla, že se její dceři ,,nevede dobře a že se léčí na psychiatrické klinice“.

Čtěte také: ‚Uprchlíci znásilnili ruskou dívku.‘ Propaganda Kremlu jede

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.