USA posílaly mladé Hispánce za špionáží na Kubu
šířit západní myšlenky
Svým rozsahem by to mohlo být dalším americkým selháním na mezinárodní úrovni. Spojené státy v posledních letech zvolily poněkud neotřelou techniku rozvracení socialistické Kuby zevnitř – do země posílaly mladé hispánské „turisty“, kteří měli za úkol „rozsévat“ západní myšlení a podávat hlášení zpět. K těmto úkolům USA využívaly občany zemí jako jsou Kostarika nebo Venezuela, popisuje agentura AP.
Tento plán přišel opožděně v rámci Helms–Burtonova zákona z roku 1996, který zpřísnil americké sankce proti Kubě. Zněl při tom jasně – posílat do tohoto socialistického ostrovního státu mladé „Latinos“, kteří zde měli šířit západní myšlení a protikomunistické ideje a o situaci reportovat zpět do Spojených států.
Dosáhnout toho měli v rámci nejrůznějších misí, nejčastěji jim pro to sloužila osvěta proti HIV. Počínali si při tom prý jako profesionální agenti bezpečnostních složek – včetně kódovaných zpráv. ‚Bolí mě hlava‘ tak např. znamenalo, že konkrétní „špión“ má podezření, že ho Kubánci odhalili a požaduje ukončení mise.
Podle agentury AP se tak dělo v období minimálně dvou let, kdy měly Spojené státy na Kubu poslat téměř 12 mladých špiónů. Konkrétně se jednalo o dobu od roku 2009, kdy nastoupil prezident Barack Obama do úřadu a kdy byl také odhalen jeden z účastníků předchůdce tohoto tajného programu.
15 let pro rozvraceče státu
Alan Phillip Gross ale není hispánského původu. Tento šedesátiletý Američan byl na Kubě odsouzen k 15 letům vězení poté, co se pokoušel omezit kubánskou informační blokádu tím, že dodal počítače a satelitní telefony havanské židovské menšině. Gross podle rozsudku spáchal „činy proti nezávislosti a územní celistvosti státu“.
Čtěte také: Američan dovezl na Kubu počítače. Teď těžce strádá ve vězení
Riziko bylo tedy pro tyto mladé a často nedostatečně proškolené Hispánce zřejmé. I přesto nebo právě pro jejich nedostatečný trénink se jednotlivci stejně vydávali pod rouškou obyčejného turismu, po případě členství na některé napůl smyšlené humanitární misi do země ovládané přes 50 let komunistickým režimem Fidela Castra. A podle zjištění AP to často dělali i za méně než 6 dolarů na hodinu.
Krytí USAID
Celému systému velela Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID). Stejná organizace, která disponuje mnohamiliardovým rozpočtem s humanitárním působením po celém světě a stejná organizace, která byla už např. vykázána z Ruska v roce 2012 a z Bolívie za politické vměšování v roce 2013.
USAID stojí také za vytvořením „kubánského Twitteru“, sociální sítí pro Kubánce ZunZuneo, kterou chtěla dát obyvatelům možnost se vyjádřit proti cenzorské vládě a pokusit se tak vyvolat nestabilitu v zemi. Tentokrát ale zašli až tak daleko, že pro tyto proamerické mise na Kubě využívali zahraničních „agentů“ ze zemích Latinské Ameriky jako jsou Peru, Kostarika nebo Venezuela.
Dokonalá výmluva pro sociální transformaci
Lidé jako Fernando Murillo, mj. zakladatel organizace za lidská práva Fundacion Operacion Gaya Internacional, se pak tvářili jako běžní turisté. Přiletěli do země, navštívili kampusy a šířili osvětu o nemoci AIDS a sexuální výchově obecně. Mezi řádky pak měli svým vrstevníkům povídat o nedemokratických postupech vedení jejich země. Samo vedení USAID i třeba právě Murillo ale jakékoli „rozvracení“ popírají.
„Nikdy jsem neřekl žádnému Kubánci, aby udělal cokoliv proti vládě. Pokud to bylo misí ostatních, to já nevím,“ řekl AP Murillo. „Nikdy jsem žádnému Kubánci neřekl, co má dělat.“ V šestistránkové zprávě sepsané Murillem nicméně figuruje HIV pouze jednou a to jako „dokonalá výmluva pro léčení základního tématu“. V další části zprávy se pak zmiňuje cíl „vytvořit síť odborníků pro sociální transformaci“.
‚Prostě špatně‘
V souvislosti s otázkami, které vyvolala reportáž AP, vydala USAID vysvětlující prohlášení. V tom sice neuvádí, kolik celý program stál, ale zdůrazňuje, že Spojené státy jsou „odhodlány podporovat touhu kubánského lidu svobodně rozhodovat o své budoucnosti“. USAID dále popisuje, že pracuje s „nezávislými mládežnickými skupinami na Kubě na projektech komunitních služeb, veřejného zdraví, umění a dalších příležitostí, aby se zapojily veřejně, v souladu s demokratickými programy po celém světě. "
„Tyto programy zoufale potřebují dospělý dozor," řekl senátor Jeff Flake, republikán z Arizony a dlouholetý kritik programů USAID na Kubě. „Pokud používáte workshop prevence AIDS jako zástěrku pro něco jiného, to je ... já nevím, co na to říct ... je to prostě špatně," uvedl pro AP.