Travel Service má byznys s uprchlíky. Z Německa je vozí zpět

Zpátky na Balkán

Travel Service má byznys s uprchlíky. Z Německa je vozí zpětNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Letecká společnost Travel Service převáží z Německa zpátky do rodných zemí pravidelně tisíce běženců, které tamní úřady nechtějí přijmout. Za posledního čtvrt roku český dopravce vypravil až padesátku letů s uprchlíky na palubě. Předně má na starosti běžence ze západního Balkánu, kteří tvoří třetinu všech žadatelů o azyl. Oproti válečným migrantům z Blízkého východu jsou ale u našeho západního souseda téměř bez šance.

„Travel Service spolupracuje s jedním z nejvýznamnějších světových brokerů, který si nás vybral jako zkušeného leteckého dopravce, se kterým již dlouhodobě spolupracuje,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková, která konkrétního brokera nechtěla jmenovat. Mluvčí pouze uvedla, že spolupracuje s německým Spolkovým úřadem pro migraci a uprchlíky.

„Spolupráce probíhá od poloviny července a Travel Service od té doby operoval z různých německých měst na pět desítek letů,“ dodala mluvčí Dufková. Dotaz, kolik si za své služby dopravce účtuje, odmítla zodpovědět s tím, že finanční vypořádání je předmětem obchodního tajemství.

Německé úřady už dříve avizovaly, že neúspěšné žadatele o azyl ze západního Balkánu budou do jejich zemí vracet na jejich vlastní náklady. „Neruinujte sebe a svoje rodiny kvůli přesunu do Německa,“ odrazují potencionální migranty z jihovýchodní Evropy od cesty na Západ v instruktážním videu, které zveřejnily v polovině léta. V nahrávce mimo jiné ukazují záběry z deportací rodin ze země, varují před podvodnými převaděči i ztrátou iluzí.

Soukromá společnost Travel Service, která funguje od roku 1997, je jedním z největších leteckých dopravců v Česku. Létá na více než 300 letišť a dceřiné firmy má po celé střední Evropě. Provozuje nízkonákladovou značku SmartWings a je oficiálním přepravcem české fotbalové reprezentace. S třetinovým vlastníkem ČSA navíc létá k moři většina zákazníků českých cestovek.

Země Balkánu jsou bezpečné, uprchlíci jsou bez šance

Jen v průběhu září přišlo do Německa za lepším životem téměř sedm tisíc uprchlíků z Albánie. Po běžencích ze Sýrie, jejichž počet se za posledního čtvrt roku zdvojnásobil na skoro 17 tisíc, tak lidé z této západobalkánské země tvoří druhou nejpočetnější skupinu žadatelů o azyl. Nejsou ale výjimkou. Ze statistik německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky vyplývá, že tisíce migrantů měsíčně proudí na Západ i ze Srbska, Makedonie nebo Kosova.

Více zde: Albánci se vezou na uprchlické vlně, konkurují Syřanům

Přestože počet uprchlíků ze zemí jihovýchodní Evropy začal po kulminaci během letních měsíců klesat, i tak stále tvoří zhruba třetinu všech žadatelů o azyl. Žadatelé z Balkánu se ale považují za ekonomické migranty, tudíž jsou u německého úřadu pro uprchlíky téměř bez šance.

Srbsko, Makedonii a Bosnu a Hercegovinu navíc Německo loni na podzim zařadilo mezi tzv. bezpečné země původu. Němečtí politici si od toho slibovali snížení počtu žádostí z těchto zemí. Podle kritiků ale příliv uprchlíků z Balkánu nepolevil, váhají proto mezi bezpečné země zařadit také Kosovo a Albánii.

Počet žadatelů o azyl v Německu během září 2015 podle zemí původu:
1. Sýrie: 16 838
2. Albánie: 6 741
3. Afghánistán: 2 751
4. Irák: 2 544
5. Srbsko: 1 982
6. Makedonie: 1 381
7. Eritrea: 1 122
8. Pákistán: 1 078
9. Kosovo: 796
10. nejasné: 730
zdroj: Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky

Čtěte také: Kdo utíká do Evropy? Ti nejchudší rozhodně ne

Albánská vláda se hádá kvůli ČEZu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články