Albánci se vezou na uprchlické vlně, konkurují Syřanům
Uprchlická vlna se valí Evropou
Do Německa míří velká část z mohutného přílivu uprchlíků. Kdo si ale myslí, že mezi tamními imigranty suverénně dominují Afričané nebo lidé z Blízkého či Středního východu, ten se mýlí. Ze statistik Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky překvapivě vyplývá, že více než 40 procent uchazečů o azyl pochází z jihovýchodní Evropy. Nejvíce zastoupeným národem jsou Albánci, kterých do Německa přijíždí desetkrát víc než loni.
Z celkem 37,5 tisíce lidí, u kterých německý migrační úřad v červenci evidoval žádost o azyl, pocházelo 14,8 tisíce ze šesti západobalkánských států: Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Makedonie, Černé Hory a Srbska. Uchazeči z Albánie se početně se zhruba 7600 žádostmi umístili hned za imigranty ze Sýrie, kteří podali 9400 žádostí. Pokud navíc sečteme uchazeče z Albánie a Kosova, z nichž patrně naprostá většina jsou etničtí Albánci, v součtu za leden až červenec jich bylo přes 60 tisíc, tedy suverénně nejvíce – a to ještě Albánci nejspíš tvoří část uchazečů z ostatních zemí, například Makedonie. Ve stejném období minulého roku jich přitom bylo desetinásobně méně. Počet žadatelů z Kosova, kteří dominovali na začátku roku, v posledních třech měsících postupně klesal, naopak proud imigrantů z Albánie, která je mimo jiné členskou zemí NATO, se od května do července zvýšil o 55 procent.
Němečtí politici zatím spíš marně zdůrazňují, že žadatelé z Balkánu jsou v nejsilnější ekonomice EU téměř bez šance. Loni v listopadu Berlín zařadil Srbsko, Makedonii a Bosnu a Hercegovinu mezi takzvané bezpečné země původu, což podle migračního úřadu částečně pomohlo snížit počet uchazečů z těchto států. Někteří politici koaliční sociální demokracie (SPD) si ale myslí, že takové opatření ve skutečnosti nezabírá a zdráhají se do stejné skupiny začlenit také Albánii či Kosovo.
Spolkové ministerstvo vnitra zveřejnilo na začátku srpna video, které má obyvatele Balkánu z plánované cesty do Německa odradit. Čtyřminutový snímek, jenž ministerstvo nechalo přeložit do lokálních jazyků, obsahuje sugestivní záběry z nucené deportace rodin imigrantů do zemí jejich původu. Komentář k videu varuje před iluzemi a nedůvěryhodnými převaděči a připomíná, že Německo požaduje úhradu nákladů za dopravu. „Neruinujte sebe a svoje rodiny kvůli přesunu do Německa,“ vyzývá film.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung před časem upozornil na studii Nadace Friedricha Eberta, podle níž asi polovina mladých obyvatel západního Balkánu předpokládá, že opustí svojí zemi. Hlavně mladí kosovští Albánci zůstávají podle studie silně zakotvení v muslimské víře a jen málo lidí v regionu přijímá sociální a politickou rozmanitost.