Menu pro uprchlíky: za 44 tisíc Rhodos, za 134 tisíc Itálie
Uprchlická krize
Nekontrolovatelný příliv desítek tisíc utečenců z Afriky a Blízkého východu chce Brusel řešit jejich přerozdělováním mezi všechny členské země Evropské unie. Tento návrh však nezohledňuje základní fakt celého problému – z migrace do Evropy se stal byznys pro převaděče, kteří si z pašování lidí udělali prostředek vlastního obohacování. Server topky.sk zveřejnil ceník, na který upozornila Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ). Na sociálních sítích se objevují i příspěvky Syřanů s tipy na země vstřícné k migrantům.
Uprchlíci z Afriky nebo ze zemí Blízkého východu, kteří v poslední době zaplavují Evropu, nemají cestu do vysněné země lehkou. Musí si dlouhé měsíce odpracovat, aby vydělali peníze na transport. Často také musejí prodat veškerý svůj majetek, aby tyto prostředky odevzdali pašerákům.
Ti nabízejí cestu za evropským snem v inzerátech a na sociálních sítích. Během pár minut lze při hledání najít na internetu řadu nabídek na převoz do Evropy. „Stačí si jen vybrat místo a způsob dopravení, zaplatit od 1 600 do 5 500 dolarů a cesta do Evropy může začít. Takových inzerátů je na sociálních sítích mnoho. Toto je prostor pro tajné služby, aby dokázaly identifikovat pašerácké skupiny, jejich trasy a centra a ve spolupráci s policií, armádou a pobřežní stráží všech zainteresovaných zemí destabilizovat jejich sítě ještě před vyplutím na moře,“ uvedl Peter Húska, šéf volebního štábu SDKU-DS pro topky.sk.
Čtěte také: Na ostrově Lesbos se vzbouřili imigranti. Žádají lepší podmínky
Jaké ceny lze tedy najít? Například transport uprchlíků z přístavního města Mersinu v Turecku do Itálie, který probíhá jednou za tři dny, vyjde v přepočtu na 134 tisíc korun. Lidé jsou převáženi turistickou 30metrovou jachtou s kapacitou 60 lidí. Levněji vyjde převoz z tureckého letoviska Marmaris na Rhodos turistickou 15metrovou jachtou s kapacitou 40 lidí za 44 tisíc. Cesta trvá přes dva dny.
Téměř denně vyjíždí z Řecka do Itálie turistické 30metrové jachty s kapacitou 45 osob, které dovezou uprchlíky do cíle za devět hodin. Cena této přepravy je sto tisíc korun. O něco víc vyjde transport přes Řecko do evropských zemí, s výjimkou Velké Británie. Za cestu si migranti zaplatí 123 tisíc korun.
Ceny mnohdy nejsou konečné, zvlášť se totiž platí převaděčům po moři, zvlášť po souši. Na dopravních prostředcích přitom často panují otřesné hygienické podmínky: žádné pohodlí, žádné kvalitní jídlo ani pití, žádné léky.
V protikladu s cenou převozu stojí náklady pašeráků, které jsou velmi nízké. V podstatě jim stačí zaplatit naftu do motorů, řidiče nebo kapitána a ozbrojenou stráž. Ve výsledku může být transport uprchlíků výhodný byznys.
Čtěte také: Africká tragédie: 20 měsíců na cestě, někdo se radši zabije
Na stránkách zabývající se převodem migrantů lze nalézt tipy na pobyty v Evropě. Mezi oblíbenými evropskými zeměmi, kam míří Syřané, patří především Švédsko, Británie, Německo, Nizozemsko a Dánsko, které jsou chváleny díky „stabilním výhodám v ekonomice, demokracii a lidským právům“. Podobně je na tom i Kanada, USA, Austrálie a Brazílie, která je například vychvalovaná velkým počtem pracovních míst v zemi.
Objevují se například i rady ohledně zdravotního pojištění pro uprchlíky, které často platí hostitelské země. Syřané si vyměňují informace také ohledně sociální pomoci nebo žádosti o azyl.