Caligulova zlatá loď, která se proslavila orgiemi, je na dosah

Italský archeologický nález

Caligulova zlatá loď, která se proslavila orgiemi, je na dosahNOVÉ
Jedna z dříve vyzdvižených lodí v roce 1930. Foto:

FOTO: Wikipedia/ autor neznámý, pořízeno v roce 1930 

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Archeologové v jezeře Nemi nedaleko Říma pátrají po zlatem obkládané lodi, která měla měřit až 120 metrů. Na ní nechal císař Caligula postavit své obrovské plující paláce, na kterých pořádal divoké večírky a orgie. Plující paláce byly na svou dobu velmi vyspělé, součástí vybavení bylo vytápění i kanalizační systém. Zdobené byly mramorem, zlatem a mozaikami. Plachty měly z fialového hedvábí, informuje deník The Daily Telegraph.

První dvě byly vyzdviženy ve dvacátých letech, kdy italský diktátor Benito Musssolini nechal jezero částečně vypustit. V roce 1944 pak muzeum, ve kterém byly obě lodě uloženy, zachvátil požár.

Italští archeologové doufají, že naleznou třetí potopenou loď císaře Caliguly, který proslul jako zvrhlík a tyran. Po následujících deset dnů budou pátrat na dně jezera za pomoci sonaru a elitních potápěčů. Na možnost potopené lodi upozornili úřady místní rybáři, kteří z jezera neustále vyzvedávají starověké artefakty.

Císař Caligula, který vládl v letech 37 až 41 n.l., se zapsal do dějin svým prostopášným životem, pořádáním orgií a pronásledováním svých politických protivníků. Byl duševně nevyrovnaným psychopatem. Mezi jeho nejšílenější kousky patří například jmenování koně římským senátorem a popravování nejbohatších Římanů, aby se mohl zmocnit jejich majetku. Římští historici popisují divoké sexuální orgie a přetvoření jednoho z paláců na nevěstinec. Traduje se, že měl poměr se svými sestrami. Během své vlády se prohlásil za živoucího boha. Nakonec byl zavražděn svou osobní stráží.

Historici vědí o existenci třetí lodě z antických zdrojů, její vrak se však zatím nedařilo najít. Italští archeologové doufají, že ji objeví nyní. Měla by být větší a luxusnější než dříve objevená plavidla, píší britské The Times.

Čtěte také: Potápěči vytáhli z moře příšeru z 15. století

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články