Bez Vodičky. Bojovníci za svobodu založí nový spolek

Bez Vodičky. Bojovníci za svobodu založí nový spolekNOVÉ
Jaroslav Vodička. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/David Sedlecký
Domov

Vznikne nová organizace

Echo24

Odcházející členové Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), který vede kontroverzní plukovník Jaroslav Vodička, budou mít alternativu. Vstoupit budou moci do nově vznikajícího spolku, na jehož založení se podílí bývalá předsedkyně kladenské organizace ČSBS Gabriely Havlůjové. Spolek oficiálně vznikne ve středu odpoledne v Kladně, a nahradí tak v říjnu zrušenou kladenskou okresní organizaci ČSBS. „Máme tři názvy, zatím jsme si řekli, že je nezveřejníme,“ řekla Havlůjová. Jeden z nich vyberou členové právě na středeční schůzi.

Ve středu se má v Kladně sejít přibližně stovka členů už oficiálně neexistující organizace a bývalé vedení kladenské buňky jim představí možnosti, tedy například přestup do nejbližších organizací ČSBS v Lidicích, Praze a Berouně. Další možností bude i ukončení členství. Po organizačních záležitostech by měl být založen nový spolek. Má přijet i válečný veterán Vranský, který chce být jeho zakládajícím členem. Havlůjová uvedla, že do něj hodlá vstoupit přes 80 lidí z Kladna a okolí, další zhruba stovka chce vstoupit z celé ČR, jde například o manželky válečných veteránů nebo politických vězňů.

Kladenskou buňku svazu zrušilo vedení ČSBS v polovině října na ústředním výboru. Oficiálním důvodem byla reorganizace. Podle Havlůjové ale byla důvodem jejího vyloučení i zrušení kladenské organizace to, že si dovolila svaz a jeho vedení otevřeně kritizovat. Způsob vyloučení Havlůjové poté řada významných členů spolku označila ze nedemokratický, jako první se ozval válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, který na protest ze svazu vystoupil. Později ho následovali další členové.

Čtěte také: Čistka ve svazu bojovníků. Nepřekousl jsem to, říká veterán od Tobrúku

Kdo ze svazu kvůli jeho praktikám odešel?

Antonín Nešpor – pozůstalý po lidické ženě Anně Nešporové
Pavla Nešpor Bellisová – pozůstalá po lidické ženě Anně Nešporové
Eduard Stehlík – historik
Eva Lišková – přeživší z Osvětimi
Klára Kalibová – vnučka lidické ženy Miloslavy Kalibové
Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková – přežila vyvraždění Ležáků
Jarmila Doležalová ml. – dcera Doležalové
Markéta Čermínová – dcera někdejšího předsedy svazu
Pavel Vranský – válečný veterán a bojovník od Tobrúku

Nový spolek, který ve středu patrně vznikne, má navázat na činnost organizace bojovníků za svobodu, bude dál pořádat například vzpomínkové akce, brigády pro obnovu památníků i sociálně podporovat starší členy. Kladenská organizace ČSBS ale patřila dlouhodobě k těm, kde se zapojují i mladí lidé. Protože zrušením organizace přišla o dotace, svou podporu zvýšilo město Kladno.

Čtěte také: Bojovníci za svobodu. Od partyzánů ke xenofobním přátelům Miloše Zemana

Další problém bojovníků za svobodu. Předseda Vodička má exekuce a dluhy

Bojovníky za svobodu vede i třídně uvědomělý komunistický rozvědčík

Související články