Kritika nečinnosti žalobců sílí. Stěžují si na ně soudci, říká Bradáčová

Novinka u soudů

Kritika nečinnosti žalobců sílí. Stěžují si na ně soudci, říká BradáčováNOVÉ
Lenka Bradáčová Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Okresní státní zástupci budou nově pod přísnějším dozorem. Kontroly přímo u soudů nejnižší instance nařídila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Reaguje tak prý na kritiku, že někteří žalobci jsou během líčení příliš pasivní. Stěžují si podle ní převážně soudci, kteří nedostatky žalobců vyvažují svou aktivitou. 

„Diskutovat budeme tuto problematiku po celou druhou polovinu roku. Cílem je zjistit, či vyvrátit oprávněnost narůstající kritiky ze strany soudců a v případě její neoprávněnosti ohrazení se proti zamýšleným sankcím vůči státním zástupcům připravovaným v novém trestním řádu,“ uvedla deníku ECHO24.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Připravovaný návrh podle ní počítá s tím, že v případě pasivity státních zástupců může dojít až ke zproštění obžaloby. 

Statistiky jsou přitom pro žalobce dlouhodobě příznivé. Podíl trestních stíhání, kdy by soudce nedal žalobci za pravdu, v posledních letech nepřesáhl deset procent. Podle Bradáčové však souhrnná data nemají výpovědní hodnotu – nelze rozlišit aktivitu státního zástupce od aktivity soudu. Kontroly přímo v terénu by to tak měly odhalit.

Několik kontrol v podobě tzv. náslechů provedli u okresních soudů už sami vrchní státní zástupci. Přistoupili k tomu na základě „zjištěných pochybení“ během dohledové činnosti. V praxi to znamená, že kontroloři sledují líčení z lavice pro veřejnost a nijak do procesu nezasahují. Bradáčová teď k prověrkám okresních žalobců vyzvala i státní zastupitelství na krajské úrovni, jak upozornil deník Právo. Způsob provedení kontrol nechává v jejich kompetenci.

„Náslechy, pokud k nim krajští státní zástupci přistoupí, provádějí statní zástupci, kteří vykonávají nad kolegy dohled v průběhu přípravného řízení. Tedy ti, kteří kontrolují činnost státních zástupců, coby jejich hlavní náplň. A jsou tedy z logiky věci státním zástupcům na podřízených státních zastupitelstvích známí,“ komentovala dále Bradáčová. Kromě náslechů přímo u soudu mohou krajští žalobci třeba nahlédnout do soudních protokolů či dohled přenechat vedení okresních úřadů.

Kontroly budou po zbytek roku

Okresní státní zastupitelství proti novému nařízení neprotestují. „Státní zástupce by měl být natolik odolný, že přítomnost kontrolora u soudu ho nemůže znervóznit a nemělo by to mít na jeho výkon vliv. Pokud vedoucí zvolí ke kontrole přiměřené prostředky, a náslech je jedna z takových metod, neměl by to být problém pro nikoho. Kontroly nám byly ze strany kraje avizovány a některé už proběhly,“ řekla serveru šéfka plzeňských žalobců Antonie Zelená.

Krajská státní zastupitelství zatím věc nechtějí příliš komentovat. „Do konce roku máme naplánováno několik kontrol, klíč výběru ale komentovat nechceme,“ řekla serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) podle mluvčí Terezy Schejbalové návrh Bradáčové vítá. Kritická je pravicová opozice, podle které může jít o snahu přebít výtky související s aktuálním nálezem Ústavního soudu. Ten konstatoval, že státní zástupci musí při shromažďování důkazů či rozhodnutí o vzetí do vazby dodržovat místní příslušnost soudů.

„Myšlenka je možná dobrá, podřízené by měl někdo kontrolovat. Ale to dnes není téma dne. Tím je opakované zneužití státního zastupitelství ve věci zákonného soudce, jak konstatoval nález Ústavního soudu. Tohle má jen odvést pozornost od průšvihu špiček soustavy, které to tolerovaly,“ sdělil deníku poslanec ODS Marek Benda.

Čtěte také: Státní zástupci se málo snaží. Bradáčová je nechá u soudu sledovat

Nečasová, Rath, Vitásková. Nález ÚS může zvrátit stovky kauz

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články