Odboráři zůstávají ve stávkové pohotovosti

Růst platů

Odboráři zůstávají ve stávkové pohotovostiNOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka a předseda konfederace odborových svazů Josef Středula. Foto:
Autor: Jan Zátorský

 

1
Domov
Sdílet:

Odbory veřejného sektoru zůstávají ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů. Dnešní rozhodnutí lídrů koalice o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu odboráři vítají, stávku a protesty teď nepřipravují. Řekl to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že kabinet nařízení odhlasuje do konce září.

„Po dnešní dohodě v koalici předpokládám, že vláda schválí příslušná nařízení o zvýšení tarifních platů do konce měsíce září,“ uvedl Sobotka na twitteru.

Koalice dnes vyhověla odborářskému požadavku na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru, tedy učitelům, hasičům, policistům, zdravotníkům či úředníkům. Na přidání peněz vysokým školám se zástupci vládních stran zatím nedohodli, podle vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) budou jednání pokračovat.

„Navýšení mezd ve školství plně podporujeme, a to jak na úrovni Karlovarského kraje, tak z pohledu Asociace krajů ČR. Vliv na krajské rozpočty toto rozhodnutí vlády mít nebude, protože finance od státu do oblasti školství pouze takzvaně protékají naším rozpočtem a jdou rovnou jednotlivým školám a školských zařízením,“ uvedla k rozhodnutí vlády předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vláda dnes na dva týdny přerušila debatu o státním rozpočtu na příští rok, do něhož se částky na růst platů i pro vysoké školy promítnou. O podobě rozpočtu bude diskutovat za týden také tripartita. Návrh vládního nařízení o zvednutí platů připraví ministerstvo práce.

„Není důvod realizovat protesty. Dnešní dohodu koalice bereme tak, že vládní nařízení bude obsahovat zvýšení tarifů o deset a 15 procent od listopadu a s růstem o deset procent bude od ledna počítat úhradová vyhláška (pro lékaře a sestry). Počkáme na vládní nařízení, až to bude černé na bílém,“ řekl Středula.

V návrhu rozpočtu pro vysoké školy se zatím objevilo pro příští rok 700 milionů korun navíc. Rektoři žádají navýšení o slibované 4,5 miliardy korun. Akademici začali chystat protesty. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes řekl, že vysoké školy vyčkají na výsledek jednání a podle toho rozhodnou o dalším postupu.

Posun pro vysoké školy

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) je přesvědčen o tom, že koalice najde v krátké době na navýšení vysokoškolského rozpočtu shodu. „I tři miliardy korun, o kterých se nyní hovoří, představují slušný základ pro podporu kvality vzdělávací činnosti i pro zvýšení stipendií doktorandů,“ sdělil.

Podle dřívějších propočtů ministerstva práce by stát na růst tarifů ve veřejném sektoru o 15 a deset procent letos měl vydat asi tři miliardy a samosprávy kolem 417 milionů. Příští rok by výdaje státu měly činit kolem 27 miliard korun, samospráv 8,23 miliardy a ze zdravotního pojištění 3,72 miliardy korun.

Podle Svazu měst a obcí vláda nebere na samosprávy ohled. Rozdělení letošních financí mají totiž radnice už naplánované. „Stát by neměl takto nesystémově v průběhu roku, kdy obce a města mají vázánu většinu prostředků na investice, zvyšovat náklady rozpočtů místních samospráv. Je logické, aby stát navýšené výdaje městům a obcím ke krytí zvýšených platů úředníků a zaměstnanců komunálních organizací dorovnal,“ uvedl svaz.

Čtěte také:

Koaliční dohoda: Učitelé dostanou přidáno 15 %, ostatní ve státní správě 10 %

Pilný najednou zvýšil příjmy rozpočtu o 21 miliard. Na platy ale nebude

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články