Podceňovaná jako bílá nemoc, ale skutečná. Má ji už 860 tisíc lidí
Diagnóza: diabetes
Je vám padesát, v práci máte málo pohybu a v poslední době jste přibral? Pak jste vážně ohrožen nemocí, která dokáže zabít během několika let. Pravděpodobnost, že ji v blízké době dostanete, je třetinová. Stejně důležitou součástí civilizace, kterou symbolizují mobily, internet nebo silná auta, se v posledních letech stala cukrovka čili diabetes mellitus.
„Lidé se cítí dobře, přijdou k nám ‑ a najednou se dozvědí, že jsou nemocní a musejí brát léky. Je to pro ně nepochopitelné,“ popisuje prezident Diabetické asociace České republiky Milan Kvapil první okamžik, kdy jeho klinika získá nového klienta.
Cukrovku lze snadno zjistit při odběru krve. Kdo má ráno glykémii „nad sedm“, ten je nemocný. Kdo se dostal nad hranici 5,6, u toho se zdravotní riziko vážně zvýšilo. Pro přesnost – termín glykémie označuje množství cukru v krvi a měří se v jednotkách s názvem minimol. Hranice sedmi minimolů dosáhne ten, kdo má v litru krve jeden a čtvrt gramu cukru.
Profesor Kvapil tvrdí, že lidé neberou cukrovku dost vážně, také státní úřady zásadní nebezpečí ignorují. Nechuť připustit vážné riziko, které může propuknout u každého jako Karlem Čapkem vymyšlená bílá nemoc, lze ovšem pochopit. Nikdo není připraven na okamžik, kdy se z testů dozví, jak dlouhý život ho ještě čeká, a to ještě v případě, že bude žít přesně podle předpisu.
A nemocných přibývá. V roce 1985 žilo s diagnózou diabetu 400 tisíc Čechů, loni jich už bylo 860 tisíc. Při růstu 10 až 15 tisíc ročně budou mít kliniky v roce 2025 milion pacientů.
Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.