Saúdové po tragédii v Mekce stopli kontrakt s bin Ládinovými
Saúdská Arábie přerušuje spolupráci s rodinou bin Ládinů, která mimo jiné podniká práce v mešitě v Mekce. Po tragickém zřícení jeřábu, který do holdingu rodiny spadá a který usmrtil 107 lidí, nyní Saúdové prošetřují i další kontrakty s rodinou kdysi nejhledanějšího teroristy na světě, informuje agentura Reuters.
Saudi Binladin Group musí přestat s pracemi v ikonické Velké mešitě v Mekce poté, co špatně upevněný jeřáb spadající pod rodinný holding příbuzných Usámy bin Ládina zabil podle posledních informací 107 lidí a dalších 238 zranil. Nedlouho před vypuknutím začátku poutě do Mekky tak musí nejsvatější místo muslimů projít dalšími opravami.
IN VIDEO: #KingSalman orders authorities to pay SR1m to families of each crane victim: http://t.co/4XDAg6jKWS #Makkah pic.twitter.com/xbK2LXLyIu
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng)
16. Září 2015
#SaudiBinladinGroup sanctioned over deadly #cranecrash http://t.co/MxbIvQRJpK #makkah crane collapse pic.twitter.com/LI2qWDG0Qn
— Arab News (@Arab_News)
16. Září 2015
Problém nemají bin Ládinové jen kvůli tragédii v Mekce, Saúdové se nyní chystají prověřit i další spolupráce s Saudi Binladin Group po celé zemi. Tomuto stavebnímu gigantovi arabského světa, kterého zakládal otec Usámy Mohammed bin Ládin, tak hrozí možné pozastavení jiných kontraktů.
Saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz rovněž po pátečním zřícení jeřábu zakázal členům vedení konglomerátu opouštět zemi. Královská rodina totiž kromě jiného pociťuje povinnost strážit nejsvatější památky islámu a dala také impuls pro samotné zahájení staveb v Mekce, aby došlo k rozšíření poutního místa.
Tradičně se podobných projektů ujímali právě bin Ládinové. Ty se kromě veřejných staveb podíleli i na zabezpečenějších projektech obranného rázu. Přerušení prací ve Velké mešitě bude podle královského soudu trvat až do plného prošetření událostí v Mekce.
Podle Reuters zatím rodina bin Ládinů ani holding nepodaly žádné vysvětlení nebo vyjádření k tragédii. Podle některých zdrojů přiřkla Saudi Binladin Group nehodu zásahu blesku, který měl udeřit do jednoho z jistících kabelů.
Pouť do Mekky často doprovázely masakry spojené s ušlapáním nebo tlačením davů muslimů. Stovky poutníků zde zemřelo i v roce 2006, od té doby ale i díky stavebnímu rozšiřování místa k podobným tragédiím nedochází. Královská rodina už také rozhodla o odškodnění rodin obětí a zraněných z páteční tragédie.