Řeky dnes zachrání ECB. Nebo přiblíží bankrot

Řecká eurokrize

Řeky dnes zachrání ECB. Nebo přiblíží bankrotANALÝZA
Zachrání ECB Řecko, nebo ho pohřbí? Foto: wikipedia.org
1
Ekonomika
Sdílet:

Po bok Zimbabwe se jako historicky první vyspělá země zařadilo Řecko neúhradou svých závazků vůči Mezinárodnímu měnovému fondu. Za hodinu dvanáct země požádala fakticky o odpis dluhů a novou dvouletou záchranu. Pokud si dnes vybrat jedinou událost ve změti slov a kroků kolem Řecka, je to jednání Evropské centrální banky. Ta může Řecku zajistit klid, nebo jej obratem pohřbít.

ECB poskytla řeckým bankám nouzovou likviditu v rámci ELA linky v objemu 89 miliard eur.  Rada centrální banky se nějak musí postavit k rozhodnutí Řeků, nezaplatit MMF červnové splátky včas. Na prezidenta ECB Maria Draghiho se tak přesouvá zodpovědnost, která náleží politikům.

Řecko v platební neschopnosti – sledujeme ONLINE

Tím, že Řecko nezaplatilo MMF, zabránilo fondu poskytnout mu jakékoli další zdroje, byť by jakkoli chtěl. MMF je tak věřitelem, na kterého se Řecko obrátit znovu nemůže – dokud svůj dluh nevyrovná. Úhybným manévrem zde může být zkoumání, zda MMF vyhoví Řecku u žádosti za minutu dvanáct o odklad splátky o několik dní.

Na půjčku MMF byla ale napojena také půjčka ze staršího záchranného fondu eurozóny. Teď pro něj platí totéž, jako pro MMF. Snad i proto se Řekové svou novou žádostí neobracejí na stávající věřitele, ale na evropský záchranný mechanismus ESM.

U Mezinárodního měnového fondu je otázkou, jestli po Aténách bude vyžadovat – pro nedisciplínu – předčasné splacení veškerého dluhu. U ECB je zásadní, jestli v nastalé situaci vyhodnotí záruky řeckých bank proti svým půjčkám (takzvaný kolaterál) jako nedostatečné a bude požadovat jejich navýšení. Pokud ano, je to pro řecký bankovní sektor likvidační. Připomeňme, že nároky na zajištění půjček ECB byly razantně sníženy (diskontovány) proti očekávání, že se Řecko navrátí na finanční trhy. Se současnou vládou to tak vůbec nevypadá. Je to právě a pouze ECB, kdo drží řecké banky nad vodou, zároveň, kdo zásadní měrou drží řecké dluhopisy.

Jaké je realistické očekávání? ECB řecké banky nepotopí, nebo požadavek na záruky zvýší pouze symbolicky. Tím se ale Mario Draghi stává politikem a dostává se do nechtěné role sám i celá ECB.

Čtěte také: Odvrátilo Řecko hrozbu bankrotu? Uvidí se ve středu

Čtěte také komentář: Řecká lež č. 2. Tentokrát ta pravá

Německá kancléřka Merkelová dala jasně najevo, že s rozhodnutím ohledně Řecka nebude spěchat. Nejméně, dokud nebude jasno o výsledku referenda. To stejné lze čekat od ECB. Pokud zazní „NE“, Grexitu budeme výrazně blíže.

Formálně by ECB měla po zmeškání řádné splátky MMF klasifikovat řecké banky jako insolventní a odříznout je od svých peněz. To je jasný krach řeckého bankovního sektoru a tím kolaps země. Šéf německého bankovního dohledu BaFin soudí, že udělat to nemusí „několik dní“. Nějaký čas vytvářejí formality, řecké banky za insolventní musí prohlásit dozorčí rada ECB, která k tomu udělí mandát radě guvernérů ECB.

Zatímco odříznutí Řecka od peněz MMF sice fakticky už nastalo, není zásadní a formální a trvalé zavírání dveří může trvat třeba i dva roky, u ECB zatím nenastalo. A (ne)přejme si, aby se tak stalo, pokud (ne)chceme vidět Řecko v bankrotu obratem.

Další zajímavé zprávy z byznysu čtěte na našem partnerském webu Roklen24.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články