Razie u radikála Bartoše: policisté ho zadrželi a prohledávali mu byt
Výslech na policii
Pro extremistického a protiuprchlického aktivistu Adama B. Bartoše si přišli policisté. Zadrželi ho ve čtvrtek dopoledne v místě jeho bydliště. Následně pak v jeho bytě i v sídle jeho strany prováděli až do odpoledních hodin domovní prohlídku. Informovala o tom na svých internetových stránkách krajně pravicová strana Národní demokracie, kterou Bartoš vede.
„Adam B. Bartoš byl zadržen bezmála deseti policisty v civilu v momentě, kdy se ze svého automobilu, kam si odešel pro věci, vracel zpět do bytu,“ tvrdí radikálové ve svém prohlášení. Policisté Bartoše odvezli na služebnu na Zbraslavi, kde ho vyslýchali. Podle informací jeho strany se otázky týkaly „jeho publikační a politické činnosti“.
Mezitím probíhala v jeho bytě domovní prohlídka, která trvala nejméně do šestnácti hodin. Policisté si údajně odváželi knihy, dokumenty, datové nosiče a elektroniku. Zároveň ve čtvrtek prohledávali také kanceláře Národní demokracie v pražských Holešovicích. Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK zásah nepotvrdil.
Postup policie označil místopředseda Národních demokratů Luke Belson za protiprávní. Jedná se podle něj o útok na politické svobody občanů. „V tuto chvíli nevíme, zda a kdy bude náš předseda propuštěn, ale aktuální informace, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že by mohl být převezen do cely na Praze 2 a strávit v ní dnešní noc,“ doplnil.
Není to poprvé, co si pro Bartoše přišli policisté. Naposledy si ho odvedli 26. března na demonstraci proti islamizaci, na které vyzýval k potrestání politiků „trestem nejvyšším“ za přístup k migrantům. Policie Bartoše začala vyšetřovat kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod. Extremistický aktivista se netají tím, že by chtěl sjednotit české protiimigrantské strany.
Čtěte také: Radikál Adam Bartoš žádal pro politiky ‚trest nejvyšší‘. Zadržela jej policie
V březnu byl šéf Národní demokracie nepravomocně odsouzen společně se svým spolustraníkem Ladislavem Zemánkem kvůli protižidovským výrokům z loňského roku. U hrobu Anežky Hrůzové, za jejíž smrt byl odsouzen Žid Leopold Hilsner, nechali fotografii a ceduli. Na té stálo: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“
V loňském létě Bartoš vystoupil na demonstraci proti migraci, na kterou si lidé přinesli šibenice s nápisy „za vlastizradu“. Té se podle nich dopustili někteří čeští politici a zaznívalo také jméno premiéra Bohuslava Sobotky.
Pozornost vzbudil Bartoš také tím, že vytvořil nesnášenlivě koncipované seznamy veřejně činných „pravdoláskařů“. Později sestavil také seznam Židů v České republice, kvůli kterému ho vyšetřoval Úřad pro ochranu osobních údajů.