1 Ovlivňování médií

Další svědectví z MF DNES: „Plesl řešil můj text s Babišem. Ten mi sám volal“

, NOVÉ

Témata: ,

Další bývalý novinář MF Dnes se vyjádřil o ovlivňování obsahu v Babišových médiích. Jan Novotný, který nyní pracuje pro Týdeník Euro, ukázal přímo na šéfredaktora deníku Jaroslava Plesla. Ten se mu měl přiznat, že Novotného text o hnutí ANO konzultoval přímo s majitelem listu, ministrem financí Andrejem Babišem.

Novotný zveřejnil svoje prohlášení na Facebooku s tím, že mu několikrát volal i sám šéf hnutí ANO Babiš a stěžoval si na jeho texty.

„Během posledních týdnů, kdy jsem ještě v MF DNES pracoval, se mi šéfredaktor Plesl sám přiznal k tomu, že můj text s majitelem novin Babišem konzultoval. Jednalo se o text o hnutí ANO, který se Babišovi nelíbil. Sám mi dokonce několikrát volal a svůj nesouhlas s obsahem mých textů sdělil,“ napsal novinář Novotný.

„Vzhledem k této zkušenosti i k svědectví lidí, kteří v MF DNES i nadále pracují a snaží se v těžkých podmínkách dělat nezávislou žurnalistiku, jsem přesvědčen o tom, že vedení novin, konkrétně šéfredaktor Plesl a manažer Nachtigall, o skutečné roli svého „speciálního“ redaktora Přibila vědělo. A že vědělo i o jeho kontaktech s Babišem,“ dodává Novotný.

Šéfredaktor Plesl v uplynulém týdnu opakovaně v médiích tvrdil, že s vicepremiérem není v kontaktu, pouze když s ním dělá rozhovor jako novinář. A že v případě Marka Přibila šlo o selhání jednotlivce, které bylo potrestáno okamžitým vyhazovem.

V krátké době jde již od druhé svědectví od bývalého novináře MF Dnes. Včera zveřejnil obsáhlý popis fungování redakce Martin Biben, bývalý reportér MF Dnes a kolega Marka Přibila. 

Více čtěte zde: Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

V tomto týdnu byly publikovány nahrávky, které vyhrotily už tak napjatou situaci ve vládní koalici, kdy se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) snaží dostat z vlády šéfa hnutí ANO kvůli jeho majetkovým a daňovým problémům v souvislosti s jednokorunovými dluhopisy. 

Andrej Babiš v minulosti opakovaně tvrdil, že svá média neovlivňuje. Jednoznačně to popřel ve středu zveřejněný tajně pořízený zvukový záznam, na kterém s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem probírá strategii publikování kompromitujících textů na své politické soupeře především z ČSSD.

Na středu je kvůli tomu svolaná mimořádná schůze sněmovny.

Čtěte také: Babišovo zneužívání médií bude řešit Sněmovna na mimořádné schůzi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.