1 Ovlivňování médií

Další svědectví z MF DNES: „Plesl řešil můj text s Babišem. Ten mi sám volal“

, NOVÉ

Témata: ,

Další bývalý novinář MF Dnes se vyjádřil o ovlivňování obsahu v Babišových médiích. Jan Novotný, který nyní pracuje pro Týdeník Euro, ukázal přímo na šéfredaktora deníku Jaroslava Plesla. Ten se mu měl přiznat, že Novotného text o hnutí ANO konzultoval přímo s majitelem listu, ministrem financí Andrejem Babišem.

Novotný zveřejnil svoje prohlášení na Facebooku s tím, že mu několikrát volal i sám šéf hnutí ANO Babiš a stěžoval si na jeho texty.

„Během posledních týdnů, kdy jsem ještě v MF DNES pracoval, se mi šéfredaktor Plesl sám přiznal k tomu, že můj text s majitelem novin Babišem konzultoval. Jednalo se o text o hnutí ANO, který se Babišovi nelíbil. Sám mi dokonce několikrát volal a svůj nesouhlas s obsahem mých textů sdělil,“ napsal novinář Novotný.

„Vzhledem k této zkušenosti i k svědectví lidí, kteří v MF DNES i nadále pracují a snaží se v těžkých podmínkách dělat nezávislou žurnalistiku, jsem přesvědčen o tom, že vedení novin, konkrétně šéfredaktor Plesl a manažer Nachtigall, o skutečné roli svého „speciálního“ redaktora Přibila vědělo. A že vědělo i o jeho kontaktech s Babišem,“ dodává Novotný.

Šéfredaktor Plesl v uplynulém týdnu opakovaně v médiích tvrdil, že s vicepremiérem není v kontaktu, pouze když s ním dělá rozhovor jako novinář. A že v případě Marka Přibila šlo o selhání jednotlivce, které bylo potrestáno okamžitým vyhazovem.

V krátké době jde již od druhé svědectví od bývalého novináře MF Dnes. Včera zveřejnil obsáhlý popis fungování redakce Martin Biben, bývalý reportér MF Dnes a kolega Marka Přibila. 

Více čtěte zde: Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

V tomto týdnu byly publikovány nahrávky, které vyhrotily už tak napjatou situaci ve vládní koalici, kdy se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) snaží dostat z vlády šéfa hnutí ANO kvůli jeho majetkovým a daňovým problémům v souvislosti s jednokorunovými dluhopisy. 

Andrej Babiš v minulosti opakovaně tvrdil, že svá média neovlivňuje. Jednoznačně to popřel ve středu zveřejněný tajně pořízený zvukový záznam, na kterém s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem probírá strategii publikování kompromitujících textů na své politické soupeře především z ČSSD.

Na středu je kvůli tomu svolaná mimořádná schůze sněmovny.

Čtěte také: Babišovo zneužívání médií bude řešit Sněmovna na mimořádné schůzi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.