Humanitární organizace hazardovaly s životy uprchlíků, říká Šibík

Hazard na řecko-makedonské hranici

Humanitární organizace hazardovaly s životy uprchlíků, říká ŠibíkNOVÉ
Fotografové dokumentují přechod migrantů přes rozbouřenou řeku. Jan Šibík je druhý zprava. Foto: Reprofoto: Jan Šibík / Facebook
2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Fotograf Jan Šibík upřesnil, jak probíhal pondělní nelegální přechod zhruba dvou tisíců uprchlíků přes řecko-makedonskou hranici. Sám byl na místě přítomen a byl svědkem toho, jak některé humanitární organizace distribuovaly mezi uprchlíky letáky, na nichž byla zakreslena asi pětikilometrová cesta k hranici. Podle Šibíka se ale jednalo o zbytečné a nezodpovědné hazardování se životy uprchlíků, které stejně nevedlo k úspěchu.

„Byl jsem zhruba týden v řeckém uprchlickém táboře Idomeni, kde je momentálně z důvodů deště a bahna a uzavřené makedonské hranice velmi napjatá až krizová situace,“ popsal svůj zážitek pro ECHO24.cz fotograf Šibík. Jednoho dne se podle jeho slov začaly táborem šířit letáky, na nichž byla znázorněná trasa, jak obejít plot postavený na hranici a dostat se do Makedonie. Na letáku byl rovněž uveden čas, kdy se uprchlíci odhodlaní k pětikilometrovém pochodu přes kopce mají shromáždit.

„Pomáhat se musí v mezích zákona a navádět uprchlíky k ilegálnímu přechodu hranice mi nepřipadá správné a není to ani zodpovědné,“ řekl známý český fotograf pro ECHO24.cz.

Šibík říká, že odhadem se sešlo do dvou tisíc lidí, mezi nimi ženy, děti i staří lidé, které k hranicím doprovázeli humanitární pracovníci a samozřejmě novináři. Několik set metrů od makedonského hranice museli uprchlíci překonat řeku Suvu. „Když jsme k řece dorazili, bylo přes ni již natažené lano, kterého se uprchlíci při průchodu vodou přidržovali. Pomáhali jim při tom humanitární pracovníci i někteří novináři,“ dodává Šibík a zdůrazňuje přitom paradoxní fakt, že k dosažení hranice nebylo vůbec nutné řekou procházet.

Čtěte také: Uprchlíci s pomocí aktivistů obešli plot a dostali se do Makedonie

„Ty letáky pravděpodobně rozšířily nějaké, ne všechny, neziskové organizace,“ pokračuje Šibík, který ale tento způsob pomoci nepokládá za nejšťastnější. „Pomáhat se musí v mezích zákona a navádět uprchlíky k ilegálnímu přechodu hranice mi nepřipadá správné a není to ani zodpovědné,“ řekl známý český fotograf pro ECHO24.cz.

Sám Šibík řeku nepřešel. „Mně osobně se nelíbilo, že bylo dopředu jasné, jak to skončí. Že i když se dostanou na makedonské území, tak tam je chytnou a pošlou zpátky. Podle mě ti lidé riskovali úplně zbytečně. Byla to jen taková hurá akce těch humanitárních organizací,“ uzavírá. Ostatně tak i celý pokus skončil: Makedonci uprchlíky na hranicích pochytali a několik desítek humanitárních pracovníků a novinářů dostalo za nelegální přechod státní hranice pokutu.

Jan Šibík se o svou zkušenost z řecko-makedonské hranice podělil také na Facebooku. Reagoval zde na příspěvek jednoho německého novináře. Ten přechod přes řeku z místa rovněž dokumentoval a na jednom print screenu pak zvýraznil všechny fotografy, kteří stáli okolo a počínání migrantů a humanitárních pracovníků fotili. „Pozastavoval se nad tím, že jsou fotografové hyeny, kteří fotografují chudáky imigranty. Přitom i on sám to dokumentoval,“ podotýká Šibík, podle kterého je úkolem novinářů podávat informace o tom, co se skutečně děje.

Čtěte také:

Vyhazují jídlo a pálí karimatky, upozornil Šibík. Teď se brání kritice

Byl jsem sluníčkář, ale teď nechci vidět věci černobíle, říká Šibík

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články