Fosilie z Česka dokládá přelom ve vývoji hmyzu

Fosilie z Česka dokládá přelom ve vývoji hmyzu
Fosilie Foto: http://www.nps.gov/media/photo/gallery.htm?maxrows=20&tagid=0&id=A8B21CC3-155D-451F-67B5FEA59657006E&startrow=21
1
Svět
Sdílet:

Němečtí vědci objevili historický mezičlánek mezi létavým a nelétavým hmyzem. Zkamenělina nalezená před 30 lety na českém území podle nich představuje pozůstatky vůbec prvního tvora z hmyzí říše, který dokázal létat. Pohybu současného hmyzu se tehdejší let nepodobal, spíš připomínal klouzavý let s rogalem, uvádí studie, kterou dnes zveřejnil odborný časopis Systematic Entomology a o níž informovala agentura DPA.

Stuttgartští vědci Arnold Staniczek a Günter Bechly ve zveřejněné studii uvádějí, že tento pravěký tvor pojmenovaný Carbotriplura kukalovae jako první druh hmyzu dokázal létat. Využíval k tomu speciální článek na zádech, který sloužil jako nosná plocha pro klouzavý let.

Nález podle vědců dokazuje teorii vypracovanou už v roce 2011. Tehdy dospěli odborníci k závěru, že se křídla, jaká známe u současného hmyzu, vyvinula právě ze zvláštního článku na zádech hmyzu, který sloužil ke klouzavému letu.

Fosilii deseticentimetrového tvora, který připomíná rybenku domácí, objevili čeští vědci v roce 1985 v hnědouhelném dole. Tehdy ale nepovažovali nalezeného tvora za vědeckou senzaci, předpokládali, že jde o předka nelétavé rybenky nebo o larvu tehdejšího létavého hmyzu, která žila ve vodním prostředí. Fosilie poté skončila na několik desetiletí v muzeu v Českých Budějovicích. 

Podle DPA si zkameněliny teprve nedávno znovu všiml odborník z české Akademie věd Pavel Sroka. Na fosilii poté upozornil Staniczeka a Bechlyho, kteří následně dokázali odvodit význam pravěkého tvora.

Sdílet:

Hlavní zprávy