Vedení Pirátů čeká výrazná obměna, stranou otřásá spor o kumulace funkcí
PIRÁTI VOLÍ VEDENÍ
Pirátskou stranou zní před víkendovým sjezdem, na němž si zvolí nové vedení, spory ohledně interního všeobecného kodexu zastupitele, který mimo jiné upravuje kumulaci politických funkcí. Pře na Pirátském fóru nakonec vyústily v oznámení dosavadního místopředsedy strany Vojtěcha Pikala o pozastavení členství.
Diskuzi na Pirátském fóru rozvířilo hlasování ohledně možné úpravy stranického všeobecného kodexu zastupitele, který mimo jiné upravuje kumulaci funkcí zvolených politiků. Aktualizovaný kodex měl mimo jiné obsahovat rozšířenou a přepracovanou sekci ohledně kumulace funkcí. „Je upřesněna definice uvolněné funkce, jasný závazek si na ni vyhradit dostatečný čas a možnost souběhu uvolněných a neuvolněných funkcí a ministerské a poslanecké role,“ uvedl končící místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal v úvodním příspěvku ke kodexu.
Kolem kodexu se však udála bohatá diskuze a výměna názorů, která vyústila v pozastavení Pikalova členství v Pirátské straně. „K 10.1. pozastavuji členství ve straně. Tohle nemám zapotřebí,“ napsal po diskusi Pikal. Na fóru vzniklo následně diskusní vlákno na jeho podporu, ve kterém Pikal mimo jiné napsal: „Vy tu všichni děláte, jako by se pozastavené členství nedalo jedním slovem obnovit. Předpisy jsou nástroj a politická strana nemá být životní styl.“
Navrhovaná změna kodexu se setkala s kritikou části straníků. Jedním z nich, komu se nelíbí, je člen jihomoravské buňky Lukáš Hejduk. Ten kritizoval například souběh funkcí předsedy Ivana Bartoše. „Jinak podle debaty o vládě je naprosto evidentní, že ve straně je velká skupina členů, které kumulace poslanec-ministr nevoní (která je MNOHEM větší než třeba principiálních odpůrců účasti ve vládě). Místo abychom se bavili o variantě, která ad hoc vyřeší současnou situaci (kdy Ivan ve vládě porušuje kodex), tak tlačíte tohle zásadní převrácení původního významu kodexu v téhle oblasti. Ok, je to váš boj. Ale buď to prohrajete, nebude to schváleno a z porušujícího Ivana bude strašný mrzení u KK nebo to možná přes fajsbučky a hlasující mašinu prosadíte a naštvete řádově větší množství lidí než jsou ‚kverulanti ze zulipu‘,“ uvedl Hejduk.
Aktualizaci kodexu naopak podporuje například šéf pirátských poslanců Jakub Michálek, který se kvůli současným stranickým pravidlům nestal ministrem pro legislativu, protože si chtěl zároveň ponechat poslanecký mandát. Michálek na Pirátském fóru prohlásil, že „kodex zastupitele je zralý na revizi jako sůl“.
Po revizi volá i bývalý poslanec Martin Jiránek, který se na víkendovém sjezdu chce stát místopředsedou strany. „Z mého pohledu jde o ujasnění. Když jsme vytvářeli ten kodex, zcela jasně šlo o kumulaci hejtman-poslanec, která je prostě logická a ty funkce spolu vůbec nesouvisejí. Ale nikdo nedefinoval a v té době neřešil kumulaci poslanec-ministr, protože kdybychom to víc řešili, tak bychom to prodebatovali a ta debata by proběhla mnohem dřív než nyní. Bylo to tak napsáno a částí lidí to bylo pochopeno jinak než druhou částí. A já si myslím, že si to potřebujeme ujasnit,“ řekl Jiránek deníku Echo24.
Změny vítá také místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se bude ucházet i o místopředsednický post v rámci strany. „Úprava kodexu je poměrně komplexní sada změn, které bude předcházet důkladná debata celostátního fóra. Řada úprav navrhovaných Vojtou Pikalem reaguje na dosavadní zkušenosti a kodex vylepšuje,“ sdělil Kolaja deníku Echo24.
Aktualizace všeobecného pirátského kodexu má sice své odpůrce, jeho změnu však do úterý na fóru podpořila většina ze 170 hlasujících. Pro jich bylo 106, což činilo 62 %.
„Submisivní přívěsek se čtyřmi poslanci“
Pirátské celostátní fórum, na němž si strana zvolí nové vedení, se uskuteční 8. a 9. ledna v Pardubicích, bude však probíhat on-line bez přítomnosti širší stranické základny. Strana v posledních sněmovních volbách neuspěla, kandidovala sice v koalici se STAN, jež byla ve volbách třetí, přímo Piráti však získali jen čtyři poslanecké mandáty.
Kandidáty na předsedu Pirátů budou o víkendu kromě obhajujícího šéfa Ivana Bartoše a senátora Lukáše Wagenknechta někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský radní David Witosz. O místopředsednické posty se na on-line zasedání celostátního fóra chtějí ucházet necelé dvě desítky kandidátů.
Michailidu byla v roce 2014 místopředsedkyní strany a po rezignaci většiny vedení před konáním mimořádného celostátního fóra v létě 2014 krátce Piráty vedla jako statutární zástupkyně. V kandidátské řeči na stranickém fóru uvedla, že Piráti jsou v krizi. „Je potřeba, aby v této nelehké chvíli strana měla ve svém čele někoho, kdo má jako prioritu dlouhodobou záchovu pirátského hnutí,“ napsala. Nabízí návrat transparentnosti do stranické diskuse i rozhodování, ale také „snahu o nalezení cest, jak mediálně komunikovat autentické pirátství“.
Krátce před volbou vedení se ohledně Michailidu objevilo, že je příznivkyní komunismu. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ uvedla Michailidu.
Witosz ve své stručné kandidátské řeči napsal, že budoucí předseda by měl splňovat dva základní politické axiomy. „Strana která vyzvala na souboj hnutí jednoho muže, se nestane stranou jednoho muže. Strana která chtěla porazit hnutí ANO, se naučí používat slovo ne,“ uvedl.
Bartoš kandidaturu oznámil v polovině prosince poté, co si při jednáních o vládě dával čas na rozmyšlenou. V kabinetu Petra Fialy (ODS) je Bartoš vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj. Za své priority označil stabilizaci strany ve vládní roli, ale také profesionálnější politickou i mediální strategii.
Senátor Wagenknecht ve svém kandidátském projevu uvedl, že se z Pirátů stává submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Obává se, aby se celostátní politika a výsledky voleb neodrazily do výsledků letošních komunálních voleb. Za svá hlavní témata označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů.