Kontrolní hlášení míří hlavně na živnostníky. Před podvody je ale neochrání

ZBYTEČNÁ BYROKRACIE

Kontrolní hlášení míří hlavně na živnostníky. Před podvody je ale neochráníNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Celkem 471 tisíc. To je počet subjektů, které musí do 25. února podat kontrolní hlášení. Nejpočetnější skupinu plátců DPH přitom tvoří živnostníci, byrokracie spojená s novinkou z dílny ministerstva financí dopadne na více než 200 tisíc z nich. Vyplývá to z nejnovějších statistik poradenské společnosti Bisnode. Experti přitom varují, že ani nárůst administrativy spojený s kontrolním hlášením plátcům DPH nezaručí, že budou před svými obchodními partnery v bezpečí. Podvody v této oblasti jsou dle odborníků vysoce sofistikované a podvodníci mají často věrohodné krytí.

Podle statistik Bisnode musí od začátku ledna vyplnit kontrolní hlášení k DPH 470 928 subjektů. Hned 45 procent z nich jsou živnostníci (212 tisíc), po nich následuje 187 tisíc společností s ručením omezeným.

„Stát si od institutu kontrolního hlášení slibuje pokles daňových úniků. Podnikatelé naopak tuto povinnost kritizují s tím, že jim přináší zvýšení nákladů a další byrokratickou povinnost. Také se objevují obavy z možného zneužití dat,“ přiblížila v týdnu pro ČTK analitičku Bisnode Petra Štěpánová.

První kontrolní hlášení musí být podána do čtvrtka 25. února. Ještě 10. února přitom finanční správa na svém webu aktualizovala postupy, jak správně kontrolní hlášení vyplnit. Není tedy divu, že už mnozí plátci řeší se svými účetními, kdo z nich bude za nepodání hlášení nebo případné chyby odpovídat. Záleží vždy na konkrétní dohodě. „Případné pokuty, penále a jiné škody musí poradenská firma uhradit, pokud za jejich vznik nese smluvní odpovědnost,“ vysvětluje daňový poradce a jednatel společnosti KODAP Vlastimil Sojka.

Pozor na podvody, varují experti

Ale nejde pouze o zvýšenou byrokracii. Odborníci totiž varují, že povinnost podávat kontrolní hlášení ještě neznamená, že musejí být například nově registrované firmy bezpečnými obchodními partnery.

„Bylo by nebezpečné podlehnout představě, že ‚agresivním‘ způsobem nově prověření plátci nemohou páchat podvody s DPH. Tento typ daňových podvodů se dnes vyznačuje vysokou mírou sofistikovanosti a firmy, které se registrují k platbě DPH za účelem páchání podvodu, mají dnes obvykle připraveno velmi věrohodné krytí,“ varuje například Unie daňových poplatníků.

Ta proto doporučuje nadále pečlivě prověřovat všechny obchodní partnery bez ohledu na to, kdy a jakým způsobem se k placení DPH registrovali. A pořizovat o tom věrohodné záznamy pro případ daňové kontroly. „Předejdete tak situaci, kdy budete Finanční správou z titulu ručení donuceni platit DPH za v rámci registrace sice podrobně prověřeného, ve skutečnosti ale podvodného obchodního partnera,“ dodává unie.

Čtěte také: ‚Kontrolní hlášení dělá ze všech plátců DPH udavače‘

Kontrolní hlášení se bude řešit také u Ústavního soudu. Už začátkem loňského prosince totiž proti opatření podala stížnost skupina 21 senátorů, podle nichž mohou hlášení vést ke zneužívání údajů.

Za iniciativou tehdy stála Strana soukromníků. Její předseda Petr Bajer teď deníku ECHO24.cz řekl, že už je určený zpravodaj a stížnost by se měla brzy začít řešit: „Za stížností si stále stojíme, na tom se nic nemění. Naopak. Nejde jen o neústavnost kontrolních hlášení, ale i o naprosto amatérskou podobu toho zákona. Poslední změny jsme zaregistrovali ještě kolem 10. února. To je přeci absurdní. Jak se na to pak plátci mají připravit?“

Více čtěte: Daňoví experti: Kontrolní hlášení nelze podat, je to legislativní zmetek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články