Palác Alfa je dvacet let prázdný. Jak dlouho ještě?

Známá pražská budova

Palác Alfa je dvacet let prázdný. Jak dlouho ještě?NOVÉ
Pasáž U Stýblů Foto: Prazdnedomy.cz
3
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Byla to chlouba pražského Václavského náměstí. V paláci Alfa, který se po roce 1989 vrátil ke svému původnímu názvu palác U Stýblů, fungovalo kino pro 1200 diváků, Divadlo Semafor, taneční kavárna, byly tam byty i kanceláře. Restituent ale v první polovině 90. let vše zavřel a vystěhoval – včetně legendárního souboru Jiřího Suchého. Od té doby všechny zmíněné prostory zejí prázdnotou, pouze v přízemí je pár obchůdků.

Palác U Stýblů je jednou ze staveb, na které upozorňují letos vzniklé webové stránky Prázdné domy. Web mapuje chátrající nemovitosti nejen v Praze, ale i v dalších městech. Jejich zakladatel Petr Zeman, vzděláním stavař a profesí úředník, zdůrazňuje, že ho ani tak nezajímají stavby opuštěné jako spíše ty, které mají majitele a přesto jsou nevyužité.

„Prázdný dům představuje pro svou lokalitu problém, přitahuje negativní sociální jevy a snižuje hodnotu okolních nemovitostí,“ říká Zeman. Pražský palác U Stýblů je jedním z nejkřiklavějších případů, přestože se zatím zřejmě nestal útočištěm bezdomovců.

Po roce 1989 jej získal zpět vnuk původního majitele, nakladatele a tiskaře Václava Stýbla Ondřej Stýblo. Restituent slavnou pasáž pronajal firmě, která slíbila rekonstrukci, ale nakonec z původních plánů sešlo. Místo toho začaly v někdejší kavárně Divadla Semafor světélkovat hrací automaty, v pasáži se objevili stánkaři. Ti naštěstí později zmizeli, legendární kinosál a další rozlehlé prostory původně multifunkčního objektu v konstruktivistické budově architekta Ludvíka Kysely ale zůstávají už přes dvacet let prázdné.

Nemusí jít o „zlý úmysl“

Současný majitel slibuje další rekonstrukci už od konce 90. let, žádné známky prací za velkými okny zaslepenými zaprášenými závěsy ani po více než patnácti letech vidět nejsou. „Žádné informace nemohu podávat,“ říká žena, která v kanceláři Ondřeje Stýbla bere telefon. Doporučuje obrátit se e-mailem přímo na majitele. Ten ale na otázky neodpovídá.

„Prázdný dům je zároveň nemorální, protože spousta lidí spí pod širým nebem či na ubytovnách za nehorázně vysoké poplatky. Zastavují se nové a nové plochy a přitom v centrech měst čekají na své využití prázdné nemovitosti. Nikdo netuší, kolik chátrajících nemovitostí se ve městech nachází, protože žádná databáze nevyužívaných objektů dosud neexistovala,“ podotýká autor webového projektu Zeman. Připouští, že za některými prázdnými nemovitostmi nemusí být „zlý úmysl“, majitelé často třeba léta shánějí peníze na opravy. V případě paláce U Stýblů mu ale doba, po kterou je objekt nevyužívaný, přijde extrémně dlouhá.

Někteří majitelé prázdných nemovitostí podle Zemana občas slyší na zajímavé nápady dočasného využití staveb. Například v prázdné budově Dopravního podniku v Praze-Holešovicích vznikly ateliéry převážně mladých výtvarníků, podobně ožila i hala zkrachovalé firmy Praga na Vysočanech. Ostatně i majitel paláce U Stýblů v minulosti pronajal své prostory organizátorům festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. „Prázdné stavby stále mapujeme a přemýšlíme, co s tím,“ říká Petr Zeman, podle nějž nové tipy posílá stále víc lidí z celého Česka.

Čtěte také: Místo Paláce Stromovka jen díra v zemi. Kolik ještě let?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články