Galavečer švédských euroskeptiků: Klaus dostal Evropskou cenu svobody
Setkání euroskeptiků ve Stockholmu
Ve Stockholmu proběhl v pátek unikátní galavečer, na který se na pozvání tamní národovecké strany Švédští demokraté dostavili význační euroskeptici ze všech koutů Evropy. Evropskou cenu svobody si při této příležitosti převzal bývalý český prezident Václav Klaus. Společně s ním se akce zúčastnil i známý odpůrce EU z Velké Británie Nigel Farage i celá řada dalších zastánců důsledné pravicové politiky.
Celou akci organizovala ve švédském hlavním městě Aliance pro přímou demokracii v Evropě (ADDE), která v evropském parlamentu sdružuje kritiky EU. Předsedové stran zastoupených v této frakci podepsali společnou deklaraci. V té se politici zavazují například nadále bojovat za národní tradice svých zemí, udržovat pod kontrolou přistěhovalectví nebo bojovat proti rozpínavosti islámu.
V sále, kde byly v letech 1901-1929 předávány Nobelovy ceny, převzal nově představenou cenu bývalý český prezident Václav Klaus. „Václav Klaus má mezi euroskeptiky v Evropě obrovský kredit a zaslouží si toto ocenění jako člověk, který kritizoval nadnárodní vládnutí z Bruselu od samého počátku,“ okomentoval europoslanec Petr Mach (Svobodní), jenž byl na akci rovněž přítomen.
Václav Klaus se v polovině měsíce zúčastní i symposia pořádaného rakouskou stranou Freiheitliche Partei Österreichs (FPÖ). Hlavním tématem symposia je podle webové strany Václava Klause masová migrace do Evropy. Řečníky budou vedle něj také rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer a předseda FPÖ Heinz-Christian Strache.
Pátečního slavnostního galavečeru ve Stockholmu se kromě Klause účastnil i dočasný předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Britský europoslanec byl letos hlavní postavou zastánců odchodu ostrovního království z Evropské unie. Poté, co si občané Velké Británie skutečně odhlasovali takzvaný brexit, načas funkci předsedy strany opustil, kvůli personální krizi v jejím vedení se však do čela UKIP později opět dočasně vrátil.
Dalším účastníkem slavnostní akce byl i bývalý prezident Litvy Rolandas Paksas. Ten musel z funkce hlavy státu odstoupit v roce 2004 poté, co parlament rozhodl, že porušil svůj prezidentský slib. Paksas byl totiž zapojen do jednání s ruským podnikatelem Jurijem Borisovem, jenž byl podle tamní justice napojen na organizovaný zločin v Rusku.
Na akci přijel i zakladatel belgické Lidové strany Mischaël Modrikamen. Ten v současné době vydává krajně pravicový list Le Peuple. Často je popisován jako „belgický Donald Trump“, nejen kvůli podobné rétorice, ale také kvůli tomu, že právě republikánskému kandidátovi na amerického prezidenta vyslovil veřejnou podporu, píše server The Local.
Galavečeru se účastnili i další známí euroskeptici například Nicolas Dupont-Aignan z Francie, za UKIP pak kromě Farage i Bill Etheridge a Roger Helmer nebo Jan Roos původem z Nizozemí.