1 NÁZORY EXPREZIDENTA

Klaus: Mít Orbánův vliv, Lisabon bych nikdy nepodepsal

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Kdyby měl Václav Klaus na domácí politické scéně stejný vliv jako dnešní maďarský premiér Viktor Orbán, Lisabonskou smlouvu by v době rozhodování o jejím přijetí nikdy nepodepsal. Český exprezident to řekl v rozhovoru pro slovenský deník Pravda.

Na otázku, zda se Orbán může stát politikem evropského formátu Klaus řekl, že už jím je, a to díky jasným názorům. Nikdo prý neví, jaké názory mají ve skutečnosti západoevropští politici, protože „nemají žádný názor“.

A Orbánova nadnárodní budoucnost? „Jiná otázka je, jestli se může Orbán stát institucionálním politikem. Obávám se, že ho nepřijmou,“ prohlásil Klaus. „Kdybych měl v době rozhodování o Lisabonské smlouvě takový vliv jako on, tak bych dokument nikdy nepodepsal,“ řekl exprezident.

Znovu zopakoval, že Lisabonskou smlouvu považuje za „tragédii“. „Bez Lisabonské smlouvy by nebylo možné organizovat například dnešní migraci v Evropě,“ dodal. „Vždy jsem zdůrazňoval, že se nepodařilo najít společnou politiku těchto čtyř zemí (V4). Její členové našli jakousi společnou politickou platformu, ale obávám se, že to dlouho nevydrží,“ prohlásil také.

Na nedávné návštěvě rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera u prezidenta Miloše Zemana padla i možnost rozšíření V4 na V4+1, připomněl deník Pravda a připojil otázku, jestli je to podle Klause reálné.

„Je to jen sen. Prezident Zeman hraje svoji hru. Nemá mandát hovořit za Česko. Jestli s tím souhlasil, tak je to dobrá provokace. Pokud by se návrh dostal na půdu parlamentu, poslanci to smetou ze stolu,“ odpověděl Klaus.

Čtěte také: Odsoudit kapitalisty a pomoc dělnické třídě. Mayová ‚šokuje‘ Klause

Slovensko se loučí s Michalem Kováčem. Zeman s Klausem přijeli pozdě

Občánku, co teď? Volím Babiše

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.