Konkubína islamistů: 14letá jezídka uprchla ze zajetí

V zajetí radikálů

Konkubína islamistů: 14letá jezídka uprchla ze zajetíPŘÍBĚH
Jezídi na útěku. Foto: FOTO: Printscreen Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Radikálové z Islámského státu jsou unášením a bezohledným vražděním všech znepřátelených včetně dětí proslulí. Příběh čtrnáctileté Narin z náboženské skupiny jezídů ale posouvá práh jejich krutosti; jako dar ji dostal jeden z velitelů IS a následně si z ní udělal svou konkubínu. Kurdský novinář popsal pro The Washington Post, jak ze spárů teroristů unikla a znovu se setkala se svými rodiči. Veškerá jména byla změněna, i kvůli tomu, že část jejího příbuzenstva je stále v zajetí.

Přišlo to jako blesk z čistého nebe – směrem k jejich vesnici se začali přibližovat ozbrojenci z Islámského státu. Rodina Narin vzala jen to nejnutnější a zamířila na sever k hoře Sinjar, kde se ukrývaly tisíce jezídů. Nikdy tam ale nedošli, na cestě je obklíčila kolona radikálů z IS. 

Do aut naložili jen mladé ženy, mladé muže na místě popravili. Zbytek okradli a nechali na pospas v pustině. Dívky převezli do prázdné školy nedaleko syrských hranic. Na místě se potkaly s dalšími zajatými ženami. Příslušníci IS následně nabízeli ženám přijmout jako jediného boha Alláha, ženy odmítaly.

Po čase byly převezeny do základny IS v Mosulu za zbytkem zajatých žen, kde jim opět bylo nabízeno konvertování, ale žádná prý nesouhlasila. Narin byla později vybrána jako konkubína obtloustlého padesátníka Abu Ahmeda. Přemístěna byla spolu se svou kamarádkou z dětství, která byla přidělena jinému členovi IS. Oba bydleli v honosném sídle ve Fallúdže.

Útěk za pomoci sekáčku a mobilu

Abu Ahmed se pokoušel Narin opakovaně znásilnit, ona se prý ale vždy ubránila, na což on reagoval nadávkami a bitím. Každý den jí mlátil a zároveň se jí snažil přimět k přechodu na islám. Jako „majetek“ těchto mužů prý často přemýšlela o sebevraždě. 

Jeden večer dívky dostaly šanci – oba jejich věznitelé odešli na chvíli z jejich rezidence a ony mohly jednat. Pomocí mobilů kontaktovaly jejich známého Mahmuda z Fallúdži, bylo ale nebezpečné, aby se je sám pokoušel osvobodit. Obě dospívající dívky tak za pomocí kuchyňských nožů a sekáčků rozbily zámky a utekly z domu.

Čtěte více: Zpověď unesené jezídky: Už dávno zabili mé tělo, duši ne

Za zvuků večerních modliteb je Mahmud vyzvedl autem a poskytl jim místo na přespání. Druhý den ráno se společně taxíkem vydali do Bagdádu. Zahalené v nikábech dostaly falešné studentské průkazy kvůli kontrolním stanovištím, které jsou po cestě. Na jednom stanovišti prý Mahmud podplatil vojáky, aby se dostali dál. Narin nevěděla, jestli byli z IS nebo z irácké armády.

Přes Irák tam a zpět

V Bagdádu se sešli s rodinnými přáteli, kteří jim opatřili další potřebné dokumenty, aby se mohly letecky dostat zpátky na sever do Irbílu. Z hlavního města Kurdistánu se Narin měla dostat zpět za rodiči. Po strávení noci v Irbílu na severu v sídle spirituálního vůdce jezídů se setkala se svým otcem. Ten samý den se potkala i se svojí matkou a dalšími příbuznými. Vyčerpáním a štěstím usnula v jejich objetí.

V zajetí IS strávila Narin se svojí kamarádkou měsíc. Není prý dne, kdy by nepřemýšlela o osudu jejího zastřeleného bratra nebo ostatních žen, které v Mosulu viděla. Mezi ně patří i její ovdovělá švagrová. Dle svých slov nemůže Narin už do své rodné vesnice kvůli příliš smutným vzpomínkám vkročit.

Sdílet:

Hlavní zprávy