S lidovci půjdeme, ať bude předsedou kdokoliv, říká Gazdík

KOALICE KDU-ČSL A STAN

S lidovci půjdeme, ať bude předsedou kdokoliv, říká GazdíkROZHOVOR
Předseda STAN Petr Gazdík. Foto:

FOTO: STAN

1
Domov

Tereza Vilímová

O víkendu lidovci stvrdili koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na stranické konferenci. Sám předseda STAN Petr Gazdík připouští, že do voleb je málo času a že ne všichni členové stran si takové spojení přáli. Na lidovecké konferenci totiž koalice prošla těsně 39 hlasy ku 31. V sobotu budou spojení stvrzovat na sjezdu ještě Starostové. Podle Gazdíka už ale duo STAN a KDU-ČSL nemůže nic zastavit, a to ani případná změna šéfů obou stran. Obě strany tak čeká za několik měsíců nelehký úkol, v podzimních volbách musí získat alespoň deset procent hlasů, aby se dostaly do sněmovny.

Jak vnímáte výsledek lidovecké konference? Protože koalice se Starosty neměla úplně velkou podporu. Pro bylo 39 delegátů, proti 31. Je to pro vás dostatečná podpora?

Určitě to vnímám jako dostatečnou podporu, protože ze sněmovny znám zákony, které prošly třeba o jeden hlas a přesto platí. Tak funguje demokracie. Na druhou stranu rozumím tomu, že takto velký projekt, u kterého nás bohužel tlačí čas, protože termín voleb je jasný, je potřeba vykomunikovat s členskou základnou. A uznávám, že členská základna lidovců je mnohem širší a není v časových možnostech předsedy ani celého vedení, aby s každým se členů osobně promluvil a vysvětlil to. Já myslím, že ta diskuze se v KDU-ČSL vedla a vedla se i u nás. A u nás byla také řada odpůrců tohoto kroku. Nicméně poté, co jsme společně s Vítem Rakušanem (1. místopředseda STAN – pozn. red.) objeli celou republiku, vysvětlili důvody spolupráce, proč je výhodná nejen pro oba tyto subjekty, ale i pro tuto zemi, tak že většina členské základny to pochopila. A pochopila to i většina členské základny KDU-ČSL. Ale ta diskuze se samozřejmě bude muset vést dál.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Starostové mají tedy podle vás postoj ke koalici jednoznačnější než lidovci?

Myslím, že je to velmi podobné. Jenom u nás je ta členská základna o něco užší než u strany s 98letou tradicí.

Vnímáte, že do dění ve vedení KDU-ČSL chce ještě výrazněji zasáhnout zlínský hejtman Jiří Čunek, od nějž přišla určitá kritika a který nevyloučil, že bude kandidovat na předsedu strany? Nemáte obavy z toho, že by po květnovém sjezdu lidovců mohla dohoda třeba padnout, protože k ní došlo narychlo?

Já jsem radní zlínského kraje a Jiří Čunek je můj hejtman, takže se vídáme velmi často. A já na rozdíl od některých mediálních fikcí vím, že Jiří Čunek byl a je příznivcem tohoto projektu dlouhodobě. To, že on některé věci, zejména v diskuzi s členskou základnou a s časovým rozvrhem, by dělal jinak, to je jeho názor. Je to v pořádku a tak to má v demokratických stranách být. Ale on rozhodně není ten, kdo by takový projekt chtěl bořit. Mnohokrát jej jednoznačně podpořil.

Takže kdyby náhodou došlo ke změně ve vedení KDU-ČSL, na koalici se nic měnit nebude?

Já myslím, že my stavíme politiku na tom, že podaná ruka platí. Na tom, že dohody se dodržují, což je zejména na české politické scéně velmi potřeba. A myslím, že stejně to dělají lidovci. A je úplně jedno, jestli je předsedou KDU-ČSL Bělobrádek nebo předsedou STAN Gazdík. Mě také nemusí v sobotu na sněmu zvolit naši delegáti, a přesto jsem si jist, že podaná ruka Starosty platí a kdokoliv by mě nahradil, tak bude v uzavřených dohodách pokračovat.

Zároveň se objevuje kritika, že vlastně uzavírá koalici opoziční a vládní strana a že to nejde dohromady. Lidovci například podporují EET, podporovali zavření obchodů o svátcích, vy jste byli proti. Nemůže tohle uškodit v očích voličů?

To je velmi úsměvné a znovu to svědčí o tom, že některé věci, byť jsou normální ve standardních zapadoevropských demokraciích, tak na české politické scéně normální nejsou. Já jsem kandidoval za nějaký program a ten program budu do posledního dne tohoto volebního období dodržovat. KDU-ČSL kandidovala za trochu jiný program, než je ten náš, a bude do konce volebního období ten program a veškeré závazky, které má dané koaliční smlouvou, samozřejmě také dodržovat. Naším úkolem teď je představit společný program, který už je částečně vytvořený, který zase v případě, že nám voliči dají podporu, budeme celé volební období dodržovat. To je o té férovosti a podané ruce. Jestli si někdo myslí, že jenom kvůli tomu, že teď uzavíráme koalici s KDU-ČSL, se něco mění na tom, s čím jsem kandidoval, a že to přestanu dodržovat, tak to se velmi mýlí.

A můžete prozradit, s čím tedy budete chtít oslovit voliče?

Já se omlouvám, já to nebudu představovat útržkovitě. Budeme to prezentovat společně, nerozděleně.

Jaký výsledek budete považovat za úspěch při, řekněme ideálních podmínkách, protože situace se může během několika měsíců ještě proměnit?

No to si rozhodně myslím. Za úspěch považuji každý výsledek, kdy budeme schopni ovlivnit směřování země tak, že nebude zpochybněna naše euroatlantická západní orientace a zůstaneme demokracií bez jakýchkoliv mocenských prvků některých vůdců.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: S Babišem se respektujeme, zpochybňovat EET je nesmyslné, říká Čunek

Lidovci půjdou do voleb se STAN. Z Čunka strach nemám, říká Bělobrádek

Babišovy ústavní návrhy trochu směřují k Severní Koreji, varuje Gazdík