Jako jeden muž. Babišovi věří primátorka Krnáčová i jeho hejtmané

VLÁDNÍ KRIZE

Jako jeden muž. Babišovi věří primátorka Krnáčová i jeho hejtmanéNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Ať už se jedná o pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou nebo o hejtmany za hnutí ANO, všichni svorně hájí svého předsedu ministra financí Andreje Babiše. Ten v posledních dnech čelí kritice kvůli nahrávkám, na kterých je zaznamenáno jeho možné ovlivňování médií Mafry. To ale jeho spolustraníci, kteří sedí ve vedení krajů, odmítají a mluví o dobře připravené kampani na jejich šéfa.

„Připadám si, jako bychom žili někde v Absurdistánu. Ani na jedné z těch nahrávek netlačí pan předseda Babiš na vydání nějakého materiálu a pokud se nepletu, tak nic z toho ani vydáno nebylo,“ uvedla pro server Echo24 pražská primátorka Adriana Krnáčová na otázku, co si myslí o možném ovlivňování redakce deníku Mladá fronta DNES.

Detaily o fungování Mafry čtěte zde: Vřed jménem Přibil? Nádor jménem Mafra

V posledních dnech je totiž Babiš v hledáčku médií i politiků kvůli nahrávkám, které zveřejnila skupina Julius Šuman. Na těch je mimo jiné zaznamenáno, jak se Babiš schází s dnes již bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem a hovoří s ním o tom, kdy by se měl jaký článek vydat. Články zmiňované v nahrávkách jsou přitom mířeny proti Babišovým politickým soupeřům z ČSSD. V poslední nahrávce má dokonce ministr financí listovat ve spisech některých „živých“ kauz.

Ačkoliv se kvůli podezření, že Babiš ovlivňoval deník, který patří do holdingu Agrofert a tedy až do nedávna patřil Babišovi, dokonce sešla mimořádně sněmovna, jeho spolustraníci z krajů o svém předsedovi nepochybují. „Nevím, v čem spočívá to ovlivňování, když ten redaktor byl očividně sám iniciativní a pan Babiš se ke všemu stavěl odměřeně. U poslední nahrávky navíc nevíme, zda se skutečně jedná o „živý“ spis, jak se obecně tvrdí,“ dodala Krnáčová.

Dobře připravená kampaň

Podporu má přitom Babiš dál i v krajích. „Já tu nahrávku předně hodnotím jako neprůkaznou. Podle mého názoru měla nejdřív jednat policie, prohlásit ji za autentickou – a pak se teprve měla vyjadřovat média včetně těch veřejnoprávních, ale i Poslanecké sněmovny. To se bohužel nestalo a mě to velmi mrzí,“ doplnila Krnáčovou hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).

V podobném duchu se vyjádřila i její kolegyně se Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „Přiznám se, že mě děsí, když se parlament seriózně zabývá nelegálně pořízenými nahrávkami a vynáší soudy. Pohybuji se v politice dost dlouho, abych věděla, jak funguje mediální svět. Bojím se, že se tímto otevřela stavidla a lidé si začnou jeden druhého nahrávat a poté nahrávky zveřejňovat. Je to smutné,“ uvedla pro server Echo24.

Jestli jejich předseda Babiš nějakou chybu opravdu udělal, tak jen tu, že se s Přibilem sešel, což ostatně uznal i Babiš sám. „Podle mě to nebylo zadání pana Babiše, ale on (bývalý redaktor MF Dnes Marek Přibil - pozn. redakce) mu to podbízel. Bylo to manipulativní. Nevidím z toho zadaní typu, že chce manipulovat média. Ale samozřejmě si myslím, že se s redaktorem neměl vůbec bavit,” komentoval nahrávky hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Odposlouchávání jako takové stejně jako jeho kolegové považuje za ohrožení demokracie a svého šéfa brání. „Myslím si, že ta kampaň, kterou vidíme, je velmi dobře připravená a je to jinak, než to média prezentují. Byl bych velmi zdrženlivý k tomu, že tady máme nějaký explicitní důkaz k tomu, že tady dochází k nějakému zneužívání médií. Kultura politiky začíná být na bodu mrazu, musíte se bát toho, jestli vás někdo někde neodposlouchává,“ dodal kriticky pro Echo24 Vondrák.

Babiš má ve vládě zůstat

Současnou vládní krizi, která vznikla kvůli řadě podezření právě okolo Babiše, ale všichni přičítají premiéru Bohuslavu Sobotkovi. „Pan Babiš několikrát zveřejnil svoje odpovědi na otázky, které dostal. Nevšimla jsem si, že by kolem pana Babiše probíhala věcná diskuze. A nevšimla jsem si, že by na ministerstvu financí řešil korupční skandál,“ odmítla veškerá podezření na ministra financí Jermanová.

Připomněla přitom problémy s rozdělováním dotací ve sportu, kvůli kterým byla minulý týden mimo jiné zadržena náměstkyně ministryně školství Kateřiny Valachová (ČSSD). Právě problém na ministerstvu školství, kvůli kterému chce Valachová podat rezignaci, často připomíná sám ministr financí Babiš. Podle některých jeho kritiků se tím jen snaží odvést pozornost od podezření kolem něho samého.

„Nemyslím si, že by měl Andrej Babiš opustit vládu, není k tomu důvod. Koaliční krizi by měl vyřešit ten, kdo ji způsobil, a to je pan premiér. Jako hejtmanka a předsedkyně Asociace krajů bych si přála, abychom tady měli opět co nejdříve stabilní vládu, která je schopna řešit všechny problémy,“ uvedla téměř shodně s Jermanovou Vildumetzova.

Jedinými kritiky svého předsedy tak prozatím zůstávají europoslanci za hnutí ANO Pavel Telička a Petr Ježek. Ti jako jediní z Babišovy strany považují nahrávky za problém a budou o nich s Babišem hovořit osobně. Telička navíc prohlásil, že by měl Babiš rezignovat na funkci ministra financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Europoslaneci Telička a Ježek se chtějí setkat s Babišem

Babišova média si vyřešíme u nás, vzkazují čeští europoslanci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články