Su Ťij nebude měnit ústavu, z prezidenta udělá kladeče věnců
Barmská politička má plán
Vítězka listopadových barmských parlamentních voleb Do Aun Schan Su Ťij nebude usilovat o změnu ústavy, aby se mohla stát hlavou státu. Su Ťij se podle stávající ústavy nemůže stát prezidentkou, protože její blízcí příbuzní mají cizí občanství. Do čela státu proto jmenuje méně vlivnou osobu, která bude plnit ceremoniální funkce, napsala agentura Reuters s odvoláním na barmské politiky.
Ve volbách 8. listopadu získala Národní liga pro demokracii (NLD), kterou Su Ťij vede, dostatek hlasů, aby měla v dolní i horní komoře parlamentu většinu a měla právo zformovat vládu. Podle činitelů z NLD ale nejméně jeden rezort povede člen Strany solidarity a rozvoje (USDP), kterou ovládá bývalá vojenská junta. Ve vládě budou i technokraté z národnostních menšin, které si dlouho stěžovaly na politickou diskriminaci.
SuŤij se zjevně chce vyhnout konfrontaci s mocným armádním vedením. Je si vědoma, že po svém posledním volebním vítězství z roku 1990 byla po léta uvržena do domácího vězení. Neznamená to ale, že se NLD vzdá plánu na reformu ústavy.
„Náš prezident bude jen ceremoniální, rozhodovat bude výhradně Su Ťij,“ citovala agentura Reuters zdroj NLD. Dosavadní vůdkyně opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír bude „stát nad prezidentem,“ uvedl. Obyvatelům Barmy to zároveň vyšle signál, že „směšnou ústavu je třeba změnit“. Su Ťij podle platných ústavních regulí nemůže o post hlavy státu usilovat, protože oba její synové jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.
Su Ťij podle zdrojů z NLD své budoucí plány projednala s veliteli barmské armády při několika tajných besedách za zavřenými dveřmi, které se odehrály loni během voleb. Jmenovala rovněž styčného zmocněnce pro kontakt a armádou.