Obama na poslední chvíli poslal Palestině 221 milionů

štědrý dárek Palestině

Obama na poslední chvíli poslal Palestině 221 milionůNOVÉ 1
Svět

bp Echo24

Několik hodin před tím, než obsadil Bílý dům Donald Trump, u kterého hrozí, že zařízne tok peněz pro Palestinu, se rozloučil odstupující prezident Barack Obama mimořádně štědrým dárkem. V pátek na účet palestinských úřadů odešlo 221 milionů dolarů. Informovala o tom agentura AP

Přes dvě stě milionů dolarů, které věnovala dosluhující Obamova administrativa palestinským územím, má sloužit na humanitární pomoc pro Gazu a Západní břeh Jordánu. Potom na politické reformy a také na reformy bezpečnostních složek. 

Agentuře AP to prozradily zdroje z Kongresu, které ale odmítly vystupovat pod svým jménem. Bývalý americký šéf diplomacie John Kerry to podle nich oznámil dopisem, který byl datovaný pátkem 20. listopadu.

Jedná se o peníze, se kterými bylo v rozpočtu pro roky 2015 a 2016 počítáno právě pro Palestinu. Jenomže někteří zákonodárci z Kongresu chtěli finanční podporu pozdržet. AP uvedla, že to sice není pro vládu závazné, ale obvykle názor Kongresu respektuje. 

Donald Trump se před nástupem do úřadu prezentoval jako mnohem vstřícnější k Izraeli a méně k Palestině než jeho předchůdce. Koncem prosince se údajně postavil za izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který usiloval o zablokování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která židovskému státu zakazovala osídlovat okupovaná palestinská území. Nicméně rezoluce byla i přesto odhlasována. 

Čtěte také: Šéfporadce Bílého domu: Trumpův zeť, ortodoxní žid a miliardář Kushner

Čtěte také: Izraelské osady podle Obamy ohrožují vznik palestinského státu