‚Jako komunisti po válce.‘ Ekonomická politika Národní fronty
Ekonomický program francouzských nacionalistů
Nacionalistická Národní fronta Marine Le Penové, která těžila z úspěšné změny image z krajně pravicové formace na nacionalisticko-vlasteneckou, slaví ve Francii triumf. V prvním kole regionálních voleb se jí podařilo předběhnout konzervativní stranu Nicolase Sarkozyho i vládní socialisty Françoise Hollanda. Ale jaká je vůbec hospodářská politika NF? Podle belgického ekonoma je program strany spíše levicový a mnohým může připomínat dokonce volební program francouzské komunistické strany po válce.
„Neexistuje žádné skutečné ekonomické dogma Národní fronty,“ říká pro belgický server rtl.be belgický ekonom a novinář Bruno Wattenbergh, podle nějž i sami příslušníci Národní fronty odmítají jakoukoli profilaci, co se týče ekonomické politiky. Sám Wattenbergh nicméně ekonomický program strany popisuje spíše jako levicový.
EDITION SPECIALE – #Régionales2015 Réactions, analyses et invités en direct maintenant https://t.co/5cKCwcJyMj pic.twitter.com/ZzuCusw9DM
— France Info (@franceinfo)
7. Prosinec 2015
„Mnoho lidí považuje ekonomický program Národní fronty velmi podobný také tomu, se kterým v roce 1981 porazil (socialista) François Mitterrand (republikána) Jacquese Chiraca,“ vysvětluje Wattenbergh. Mitterand, který vyhrál v roce 1981 prezidentské volby, svoji vládu započal posilováním sociálních výdajů a znárodňováním. Programem strany Národní fronty je odmítnutí „ultraliberální globalizace“, „diktát trhu“ nebo „dogma hospodářské soutěže“ a naopak nabízí „strategické plánování reindustrializace“ a „návrat k odchodu do důchodu v 60 letech“. Tedy tradiční levicová témata.
„Ekonomický program může mnohým připomínat i program francouzské komunistické strany po válce,“ dodává Wattenbergh.
Čtěte také: Francouzi volili v regionech, triumf slaví Le Penová
Poté je tu podle Wattenbergha také velký rozdíl mezi ekonomickým přístupem Marine Le Penové a jejího otce, který byl liberál, ne-li ultraliberál, a měl blízko k malým hospodářským subjektům, k řemeslníkům, obchodníků. „V roce 2008, když přišla krize, Marine Le Penová definitivně opustila myšlenku postavit svůj hospodářský program na ekonomickém vlastenectví a protekcionismu,“ vysvětluje Wattenbergh změnu, ke které ve straně došlo.
Úspěchu Le Penové v regionálních volbách nahrálo zklamání voličů tradiční levice i pravice, jejichž účast na hlasování byla už před volbami nejistá. Národní frontu tradičně volí nezaměstnaní, jimž Le Penová slibuje řešení dlouhodobého problému s nezaměstnaností. Ta byla ve Francii v říjnu tohoto roku nejvyšší od roku 2013 a přiblížila se k 11 procentům.
Národní fronta ovládla regionální volby v šesti regionech z třinácti. Na druhém místě zůstala konzervativní strana Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho a až jako třetí vládní socialisté prezidenta François Hollanda. Druhé kolo proběhne příští víkend a socialisté již bijí na poplach. Ve dvou regionech se rozhodli do dalšího kola nenasadit své kandidáty, aby tím zvýšili šance na vítězství opozičních Republikánů. Vládní strana tím chce odvrátit pravděpodobné vítězství nacionalistické Národní fronty v obou oblastech.