1 Koalice ANO a KSČM

Babiš podporuje komunistu Bubeníčka na hejtmana. Zeman to oceňuje

, NOVÉ

Témata: , , ,

Komunistům by v Ústeckém kraji měl podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše zůstat post hejtmana, který dosud zastával Oldřich Bubeníček (KSČM). ANO přitom volby v Ústeckém kraji vyhrálo, komunisté byli druzí. Babiš to ve středu ve Sněmovně řekl serveru iDNES.cz. Prezident Miloš Zeman „toto velkorysé gesto ocenil“, uvedl v reakci na twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pokud byl hejtman, neměl žádné kontroverze. No tak nechť tam může zůstat a to není vůbec o tom, jestli je nebo není komunista,“ řekl Babiš. „To je nabídka, která je spojena s poměrem míst v radě, a tam máme mít dominantní pozici. Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat. Křesla v radě jsou důležitější než hejtman a pan Bubeníček, nevím, že by měl nějaký skandál, že by něco ukradl,“ dodal.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO o víkendu v krajských volbách získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. ANO vyjednává o koalici s komunisty, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. KSČM probere možnou spolupráci s vítězem voleb ve čtvrtek na krajském předsednictvu. Dvojkoalice dvou nejsilnějších stran by v zastupitelstvu měla pohodlnou většinu 33 hlasů.

„Pokud se bavíme s kolegy z ANO, tak se bavíme o dvojkoalici. Ale že bychom rozebírali konkrétní jména, to ne,“ řekl v úterý Bubeníček.

Podle dnešního vyjádření Babiše pro iDNES.cz jsou v Ústeckém kraji i tlaky, které by mohly vést k tomu, že by ANO bylo vynecháno. „Klidně to mohou postavit bez nás,“ řekl Babiš. To, že komunista bude řídit kraj, pro něj neznamená problém. „Tam se nedělá politika, tam se spravují peníze kraje, a pokud tam budeme mít dominantní pozici, tak s tím nebudeme mít problém. Pokud budeme mít hejtmany v klíčových krajích, to jsou Moravskoslezský, Jihomoravský a Středočeský, tak budu na výsost spokojený,“ poznamenal Babiš.

Čtěte také: Ve středních Čechách se rodí čtyřkoalice. Rozhodne TOP 09

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.