Rozdrobené rodiny. Každá třetí domácnost je jednočlenná
Počet jednočlenných domácností v Česku se od poloviny 90. let zdvojnásobil. Zatímco v roce 1995 jich bylo 670 tisíc, loni už 1,3 milionu. Znamená to, že zhruba každá třetí česká domácnost je jednočlenná.
Ukazují to aktuální údaje, které redakci ECHO24.cz poskytl Český statistický úřad. Jednočlenných domácností přitom přibývá rychleji než tradičních, vícečlenných rodin s rodiči a dětmi.
„Významnou roli hraje růst počtu domácností jednotlivců v mladém a středním produktivním věku,“ poznamenal úřad. „Enormní nárůst se projevil zejména ve skupině respondentů ve věku 25 až 34 let, a to pětinásobně ve sledovaném období 1995 až 2010.“
Změnil se životní styl
Podle Olgy Sivkové z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je důvodem narůstajícího počtu jednočlenných domácností změna v životním stylu a reprodukčním chování.
„Jsou to například pozdní sňatky, méně stabilní faktická manželství, relativně vysoká úroveň rozvodovosti nebo nové formy partnerského soužití, což se v České republice začalo projevovat v 90. letech,“ uvedla pro ECHO24.cz Sivková.
Nejvíce jednočlenných domácností je v porovnání s ostatními kraji v Praze, kde podle statistických údajů dosahuje už zhruba 40 procent všech hospodařících domácností. „Prakticky každý pátý Pražan hospodaří a bydlí sám,“ uvedl Český statistický úřad.
Nejvíce jednotlivců v Holandsku, Rakousku či Francii
Eurostat nedávno uvolnil údaje, které porovnávají jednočlenné domácnosti v 15 evropských zemích. K dispozici ale neměl novější data než z druhého čtvrtletí roku 2009. Ta ukázala, že jako jednotlivec žil a hospodařil každý desátý obyvatel, takže Česko bylo s více než 11 procenty lehce nad tímto průměrem.
Nejvíce jednočlenných domácností – okolo 15 procent – žilo v roce 2009 v Nizozemsku, Rakousku a ve Francii.
„Tradiční soužití více generací v jedné hospodařící domácnosti vede k tomu, že podíl pouze jedné osoby v domácnosti je nižší v jižně položených zemích, jako je Itálie, Španělsko a Portugalsko. V porovnání s ostatními je nízký i na Slovensku,“ dodal statistický úřad.